Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PDII/415/21/04
z 9 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/21/04
Data
2004.04.09



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
sprzedaż nieruchomości
uzyskanie przychodów


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zamiany pawilonu użytkowego na lokal mieszkalny lub sprzedaży tego pawilonu należy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych ? Czy w przypadku sprzedaży pawilonu użytkowego i kupna mieszkania w okresie dwóch lat od daty sprzedaży winien być zapłacony zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych ?


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 :
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.
Stosownie do przepisu art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W myśl art. 28 ust. 2a zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Zgodnie z art. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od daty sprzedaży między innymi na :
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Na podstawie powołanego przepisu wolne od opodatkowania są tylko te przychody uzyskane ze sprzedaży, które wydatkowane zostały, w okresie dwóch lat od daty sprzedaży, między innymi na nabycie lokalu mieszkalnego.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany, z zastrzeżeniem ust. 2 :
a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
c) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)
- jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit. a) - c).

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest współwłaścicielem pawilonu użytkowego, który był budowany w latach 1987-1996. W 1996 r. w pawilonie tym jego małżonka prowadziła działalność gospodarczą przez okres pół roku. Od 1997 r. do chwili obecnej pawilon ten dzierżawiony jest przez osoby obce do prowadzonej działalności gospodarczej. Odbiór zakończenia budowy nastąpił w dniu 15.05.2001 r. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik wyraził opinię, że okres posiadania przedmiotowej nieruchomości przekroczył pięć lat, tym samym nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży tej nieruchomości. Mając na względzie opisany stan faktyczny sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że stanowisko podatnika zajęte w przedstawionej sprawie jest nieprawidłowe. Bowiem wskazany w powołanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pięcioletni termin liczony winien być od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło między innymi wybudowanie nieruchomości. Odbiór zakończenia budowy pawilonu użytkowego nastąpił 15.05.2001 r. zatem data ta, w przypadku pawilonu użytkowego, wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu, o którym mowa w ww. przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8. Ponadto z treści pisma wynika, że (pomimo braku odbioru zakończenia budowy) w 1996 r. prowadzona była w tym pawilonie działalność gospodarcza, tym samym w przedstawionej sprawie nie ma zastosowania zastrzeżenie, o którym mowa w art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę powyższe, sprzedaż w terminie do końca 2006 r. wspomnianego pawilonu użytkowego stanowiła będzie źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany ze sprzedaży przychód podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w wysokości 10% uzyskanego przychodu. W przypadku wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży tego pawilonu, w okresie dwóch lat od daty sprzedaży, na nabycie lokalu mieszkalnego, przychód ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w przypadku zamiany pawilonu na lokal mieszkalny, przychód ze sprzedaży podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32a) nie wymieniono tego rodzaju zamiany jako powodującej zwolnienie przychodu z opodatkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj