Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PD III/415
z 7 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III/415 - 52/04
Data
2004.05.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
wydatki mieszkaniowe
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy odliczenia podatkowe dokonane z tytułu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej powinny zostać zwrócone w sytuacji, gdy Podatnik wycofane po okresie systematycznego oszczędzania środki przekazał swojemu synowi na zakup lokalu mieszkalnego? Ponadto, czy kwota przekazana synowi podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn ?


Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), przepis art. 27a ust. 13 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po tym dniu.

Stosownie natomiast do przepisu art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., obowiązek doliczenia kwot poprzednio odliczonych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową ustawa łączy z przypadkami:

  • wycofania oszczędności przed upływem okresu systematycznego oszczędzania lub po upływie takiego okresu, w sytuacji, gdy środki zgromadzone na tym rachunku nie zostaną wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania określonymi w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) lub
  • przeniesienia uprawnień do rachunku na rzecz innych osób niż dzieci własne lub przysposobione.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu lub lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z opisu okoliczności sprawy wynika, iż z tytułu gromadzenia oszczędności w Kasie Mieszkaniowej, w zeznaniach rocznych za lata 2000 – 2002 dokonał Pan odliczeń podatkowych w łącznej kwocie 5679,00 zł. Po upływie terminu oszczędzania, w dniu 01 grudnia 2003 r., wydał Pan dyspozycję wypłaty środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo – kredytowym. Środki te zostały przez Pana wydatkowane na zapłatę ceny kupna nabytego przez Pana syna lokalu mieszkalnego aktem notarialnym z dnia 01.12.2003r.

Na podstawie powyższych okoliczności należy więc stwierdzić, że nie został spełniony wymóg przeznaczenia wycofanych (po upływie okresu systematycznego oszczędzania) środków zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania określonymi w art. 8 ust. 2 ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (jak również w § 10 zawartej w dniu 28.12.1999 r. umowy o kredyt kontraktowy), gdyż wydatkował Pan zgromadzone środki na realizację celów mieszkaniowych syna, a nie własnych.

Z przedłożonych dokumentów nie wynika również, aby w trakcie obowiązywania umowy została dokonana zmiana posiadacza rachunku poprzez cesję praw i obowiązków wynikających z zawartej umowy na syna. Polecenie przelewu środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w Kasie Mieszkaniowej z dnia 18.12.2003 r. również wskazuje na Pana jako posiadacza rachunku, z którego zostały wypłacone środki. Zapłata ceny kupna mieszkania nabytego przez syna środkami, które wycofał Pan z Kasy Mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania, nie oznacza przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowego – kredytowego w trybie uregulowanym w art. 15 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Reasumując: wobec faktu, iż wycofane środki z Kasy Mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania, nie zostały wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania – w zeznaniu za 2003 r. ciąży na Panu obowiązek dokonania doliczenia do podatku poprzednio odliczonych kwot z tytułu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej.

Natomiast w zakresie podatku od spadków i darowizn informuje się, że na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997r. Nr 16 poz. 89) zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego przez małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo oraz osobę pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe.

Opierając się na wyżej przytoczonych przepisach oraz biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, tutejszy Organ nie podziela stanowiska Podatnika, gdyż przedmiotem darowizny nie było prawo do rachunku oszczędnościowo-kredytowego (nie nastąpiło skuteczne przeniesienie praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego na osobę bliską, która nie posiada takiego rachunku), lecz gotówka.

W związku z powyższym informuje się, że z chwilą przyjęcie darowizny powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, który zgodnie z art. 5 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy.

Podatnicy podatku od spadków i darowizn są zobowiązani do składania zeznań podatkowych o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych między innymi tytułem darowizny właściwemu urzędowi skarbowemu, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przedmiotowej sprawie zeznanie podatkowe winno być złożone według miejsca zamieszkania darczyńcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj