Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/57/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/57/04
Data
2004.06.14



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
gmina
rozliczanie podatku od towarów i usług
termin odliczenia podatku od towarów i usług
wodociągi


Pytanie podatnika
Czy gmina może obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących budowy wodociągów i kanalizacji?


Działając w trybie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dn. 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje niniejszym weryfikacji informacji z dnia 5.04.2004 r. (znak: US.PP/443-4/04), udzielonej jednostce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach:

W sytuacji faktycznej przedstawionej przez jednostkę należy stwierdzić, że gmina jako inwestor realizujący (w ramach ustawowych zadań własnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków) na rzecz mieszkańców gminy zadanie polegające na budowie wodociągów wiejskich i sieci kanalizacyjnej ma prawo do obniżania kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tą budową, ze względu na istniejący związek ponoszonych wydatków z mającym nastąpić w przyszłości przekazaniem inwestycji w dzierżawę spółce, która będzie faktycznym wykonawcą usług komunalnych. Podstawę prawną uprawnienia, o którym mowa wyżej stanowi przepis art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Związek ten, jakkolwiek urzeczywistni się w sposób bezpośredni dopiero w przyszłości (po zakończeniu inwestycji i jej wydzierżawieniu), znajdzie odzwierciedlenie w bieżących rozliczeniach gminy.

W przypadku wykonywania sprzedaży opodatkowanej (innej, niż planowane w przyszłości wydzierżawienie urządzeń) na bieżąco istnieje możliwość obniżania kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur za nabycie towarów i usług związanych z budową wodociągów i kanalizacji w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano fakturę, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, nie wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 3 pkt 1 i ust. 3a powołanej ustawy). Jeżeli w dwumiesięcznym okresie, przewidzianym przez ustawę na realizację uprawnienia do obniżenia kwot podatku należnego, gmina nie wykona żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu, podatek naliczony za ten okres podlega rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane, nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym gmina otrzymała fakturę (art. 19 ust. 4 powołanej ustawy).

Wyjaśnienia udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania informacji przez organ pierwszej instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj