Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach
IS.Si.WV/443-27/04/DP
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.Si.WV/443-27/04/DP
Data
2004.06.07



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
media
podmiot nieistniejący
przekształcanie podmiotów
refakturowanie


Pytanie podatnika
Pismem z dnia 30 marca 2004r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następujących kwestiach:
1) czy sprzedaż kosztów mediów przez wynajmującego w formie oddzielnych faktur jest właściwa,

2) czy Podatnik postąpił właściwie wystawiając fakturę VAT za zużytą energię w miesiącu styczniu 2004r. w nowo powstałej spółce,

3) czy Podatnik ma prawo sprzedawać energię wg ceny brutto i czy tym samym dla kupującego jest to koszt uzyskania przychodu?


W wyniku przeprowadzonej weryfikacji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie stwierdził nieprawidłowości w udzielonych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego odpowiedziach na pytanie pierwsze i trzecie. Prostuje natomiast odpowiedź na pytanie drugie.

ad 1) Podstawą do wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług najmu powinna być umowa zawarta pomiędzy wynajmującym a najemcą. Jeżeli z zawartej umowy wynika, że najemca lokalu niezależnie od samego czynszu obciążony jest dodatkowo kosztami związanymi z najmem (np. kosztami dostawy mediów), to przy tak zawartej umowie – odrębne fakturowanie powyższych kosztów (wg faktycznego zużycia mediów) jest dopuszczalne. Przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) ani przepisy wykonawcze do tej ustawy nie zabraniają bowiem dokonywania tzw. czynności przenoszenia kosztów.

ad 3) Dokonując odsprzedaży danej usługi bez doliczania jakiejkolwiek marży (tzn. zarówno cena netto, jak i stawka podatku VAT w fakturze dokumentującej odsprzedaż usług dla użytkownika są takie same jak w fakturze zakupu usługodawcy), wynajmujący ma prawo zastosować taką stawkę podatku VAT, z jaką usługę zakupił. Odsprzedający usługę dokonuje wówczas tzw. refakturowania zakupionych wcześniej przez siebie usług. Sprzedający może przyjąć jako podstawę opodatkowania podatkiem VAT cenę brutto zakupionych uprzednio usług (wskazaną w pierwotnej fakturze zakupu), tylko wówczas gdy nie odliczył wynikającego z tej transakcji podatku naliczonego.

Organ podatkowy nie może natomiast ustosunkować się do zapytania Podatnika w zakresie, czy wydatek związany z zakupem energii można uznać za koszt uzyskania przychodów u nabywcy, ponieważ pytanie w tej części nie dotyczy samego Podatnika, lecz osoby trzeciej.

ad 2) Zasady wystawiania faktury VAT zostały szczegółowo uregulowane w Rozdziale 10. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Przepis § 35 cyt. rozporządzenia zawiera minimalne wymagania jakim powinna odpowiadać treść faktury. Wymienia między innymi dane służące oznaczeniu nabywcy, takie jak: imię i nazwisko lub jego nazwę bądź nazwę skróconą, adres nabywcy oraz jego NIP. Powyższe dane należy podać w fakturze wg stanu faktycznego istniejącego w okresie wykonania usługi dostawy mediów, a nie w dniu wystawienia faktury. W przedmiotowym zapytaniu będą to więc dane kontrahenta (najemcy) aktualne w miesiącu styczniu br., kiedy to występował on jeszcze w obrocie prawnym jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zwraca natomiast uwagę na fakt, iż kwestia następstwa prawnego w przypadku przekształcenia formy organizacyjno-prawnej kontrahenta jest zagadnieniem zupełnie odrębnym i nie ma wpływu na zasady wystawiania faktur, które wyczerpująco są uregulowane w cyt. rozporządzeniu.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z art. 93a § 2 pkt 2) Ordynacji podatkowej spółka osobowa, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanego podmiotu.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny, który obowiązywałw okresie przedstawionym w zapytaniu (miesiące styczeń – luty 2004r.) oraz w odniesieniu do stanu faktycznego wynikającego z treści zapytania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj