Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-600/03/CIP/03
z 29 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-600/03/CIP/03
Data
2004.01.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy jako nabywca usług budowlanych ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w miesiącu otrzymania faktury za wykonaną usługę, mimo, że u sprzedawcy obowiązek podatkowy nie powstanie w danym miesiącu (faktura nie została zapłacona), lecz powstanie w miesiącu następnym tj. 30 dnia od daty wykonania usługi (art. 6 ust. 8b pkt 2 lit.d w/w ustawy o VAT).Zdaniem Pytającego przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu otrzymania faktury za wykonaną usługę.


Stan faktyczny:


Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług instalowania sieci teletechnicznej, elektrycznej, światłowodowej itp.. Często korzysta z usług podwykonawców między innymi z usług budowlanych – poinstalacyjnych. Z chwilą wykonania usługi w dacie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego podwykonawca wystawia fakturę sprzedaży.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego ( art. 19 ust. 2 w/w ustawy o VAT). Stosownie do art. 19 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy obniżenie kwoty podatku należnego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu (art. 19 ust. 3a w/w ustawy o VAT).

Na podstawie wyżej przedstawionych unormowań, dla prawidłowego (terminowego) skorzystania z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, niezbędnym jest określenie daty otrzymania faktury (dokumentu celnego) oraz wykonania usługi (otrzymania towaru).

Zatem, w przypadku otrzymania przez nabywcę faktury dokumentującej zakup usług budowlanych, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury przysługuje w miesiącu otrzymania faktury lub miesiącu następnym, nie wcześniej jednak, niż przed wykonaniem usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj