Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-602/03/CIP/01
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-602/03/CIP/01
Data
2004.02.18



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
wierzytelność
wydanie towarów


Pytanie podatnika
Podatnik stoi na stanowisku, że ma prawo pomniejszyć należność od dłużnika o całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży, nie mając przy tym obowiązku – w świetle ustawy o podatku od towarów i usług – przekazania środków uzyskanych w wyniku sprzedaży, umożliwiających dłużnikowi uregulowanie podatku należnego.


Stan faktyczny:


Podatnik – na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 grudnia 1993r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994r. Nr 1, poz.1 z późn. zm.) – udzielił pożyczki Spółce. Tytułem zabezpieczenia pożyczki dokonano – na podstawie umowy – przewłaszczenia ruchomości tejże Spółki. Dłużnik wydając ruchomość wystawił – zgodnie z art.2 ust.3 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług – fakturę VAT z odpowiednio wyszczególnionymi kwotami netto, brutto oraz podatku VAT. Powyższe kwoty odpowiadały wartościom ujętym w fakturze VAT wystawionej z tytułu sprzedaży przejętego przez podatnika majątku. Zobowiązanie dłużnika Zapytujący pomniejszył o uzyskaną ze sprzedaży kwotę, a powstały w wyniku opodatkowanej sprzedaży podatek należny obniżył na podstawie art.19 ustawy o podatku od towarów i usług o podatek naliczony (w tej samej kwocie) z faktury wystawionej przez Spółkę, w związku z czym zobowiązanie podatkowe podmiotu wyniosło 0 zł.Syndyk dłużnika będącego w upadłości nie posiada jednak środków finansowych na zapłatę powstałego w wyniku sprzedaży zobowiązania podatkowego i żąda od Zapytującego środków uzyskanych z transakcji na pokrycie jego zobowiązania.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W myśl art.2 ust.3 pkt 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za wierzytelności.

Stosownie do art.6 ust.1 powoływanej wyżej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art.2 (...). Jednocześnie ust.4 powyższego przepisu stanowi, iż w przypadku gdy sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Obowiązek podatkowy u dłużnika w przypadku wydania ruchomości stanowiącej przedmiot przewłaszczenia w miejsce niespłaconej pożyczki powstaje z chwilą wydania przewłaszczonego towaru lub wystawienia faktury, którą jest zobowiązany sporządzić w ciągu 7 dni od daty przekazania. Obowiązek podatkowy powstaje nie później niż w 7 dniu od dnia wydania (przekazania) towaru.Natomiast obowiązek podatkowy u Podatnika powstaje, stosownie do art.6 ust.4 ustawy o VAT z chwilą sprzedaży przejętej ruchomości potwierdzonej fakturą VAT.

Zgodnie z art.19 ust.1 powoływanej wyżej ustawy – podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną, przy czym stosownie do ust.3 pkt 1 powyższego przepisu obniżenie to następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę (...) i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny (...).Jak wynika z powyższego możliwość obniżania podatku należnego o podatek naliczony stanowi podstawowe prawo podatnika, nabywającego towary i usługi związane ze sprzedażą opodatkowaną.W związku z powyższym Zapytujący był uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez dłużnika faktury VAT dokumentującej czynność przekazania ruchomości w zamian za wierzytelności.

Należy zwrócić uwagę, że z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym wynika jednoznacznie, iż każdy podatnik dokonujący we własnym imieniu i na własny rachunek czynności sprzedaży obowiązany jest do odprowadzania z tytułu dokonanej sprzedaży kwot podatku należnego w ściśle określonych przepisami ustawy terminach.

Jednocześnie brak jest w obowiązujących przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym uregulowania obligującego Podatnika do przekazania syndykowi dłużnika środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży ruchomości przejętej za wierzytelności, na pokrycie powstałego u dłużnika zobowiązania w podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj