Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łowiczu
US.I.17/415/111/2004
z 4 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I.17/415/111/2004
Data
2004.06.04



Autor
Urząd Skarbowy w Łowiczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
ulga budowlana
ulga mieszkaniowa
ulga remontowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
  1. Czy oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej można wydatkować na zakup materiałów i usług niezbędnych do przystosowania lokalu mieszkalnego ze stanu surowego do celów użytkowych, przed otrzymaniem tytułu prawnego do tego lokalu?
  2. Czy odliczenia z tytułu kasy mieszkaniowej i ulga remontowa to dwie odrębne ulgi?
  3. Czy opłaty związane z nabyciem lokalu mieszkalnego (np. opłata notarialna) stanowią wydatki określone w art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ?
  4. Czy oszczędnościami z kasy mieszkaniowej można finansować kilka celów określonych w umowie, związanych z jedną inwestycją?


W odpowiedzi na Pani zapytanie zawarte w piśmie z dnia 19.04.2004r. (data wpływu 20.04.2004r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08. 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

I. Zasady oszczędzania w kasie mieszkaniowej reguluje ustawa z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11.06.1996r. w sprawie ogólnych warunków umów o kredyt kontraktowy (Dz. U. Nr 68, poz. 330).

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika:

  1. nabycie , budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,5) nabycie działki pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jest to jedyny przepis określający cele mieszkaniowe, jakie mogą być finansowane ze środków pochodzących z kasy mieszkaniowej. W powołanym wyżej art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego w punkcie 1 „nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość” nie jest wyszczególnione wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym.

Innym z celów mieszkaniowych wymienionym enumeratywnie ww. ustawie jest „remont domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania”. W przypadku lokalu znajdującego się w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym trudno mówić o jego remoncie. Za remont lokalu mieszkalnego w znaczeniu powszechnie stosowanym, uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników wyposażenia technicznego.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów, aby nie stracić prawa do ulgi z tytułu gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, nie może Pani przeznaczyć oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na zakup materiałów i usług niezbędnych do wykończenia lokalu mieszkalnego niezależnie od tego, czy posiada Pani tytuł prawny do lokalu czy nie.

II. Ulga z tytułu gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową oraz ulga na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, to dwie różne ulgi.

  • Pierwsza z nich wchodzi w zakres tzw. dużej ulgi budowlanej. Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) – podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed 01.01.2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 01.01.2002r. do upływu określonego przed dniem 01.01.2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
  • Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r., w związku z art. 1 pkt 22 ustawy z 28.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym mieszczą się w wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji, zawartym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). W mieszkaniu oddanym do dyspozycji podatnika w stanie surowym, czyli wymagającym założenia podłóg, tzw. białego montażu, glazury, terakoty itp. mamy do czynienia z pracami wykończeniowymi. Zgodnie z ww. rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu (budynku) np. ścianek działowych, podłóg i posadzek, jak i trwale umiejscowionej armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych (...).

W myśl przepisu art. 27a ust. 1 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r., będzie Pani miała prawo do odliczeń wydatków na wykończenie lokalu mieszkalnego, sfinansowanych z własnych środków w ramach ulgi na remont i modernizację mieszkania po uzyskaniu tytułu prawnego do lokalu.

III. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakładają na podatników obowiązku dokumentowania wydatków finansowanych z oszczędności pochodzących z kasy mieszkaniowej, to jednak ze względu na zachowanie prawa do odliczeń podatkowych podatnik powinien posiadać takie dokumenty. Dlatego też, jeżeli celem mieszkaniowym jest nabycie budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, dokumentem poniesienia wydatku będzie umowa kupna-sprzedaży sporządzona w formie aktu notarialnego. Stosownie bowiem do przepisów Kodeksu cywilnego (art. 158) umowa przenosząca własność nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zatem opłaty ściśle związane z nabyciem domu lub lokalu mieszkalnego mieszczą się w punkcie umowy określającym cel oszczędzania jako „nabycie, budowa, rozbudowa (...)”.

IV. Zakończenie okresu systematycznego oszczędzania wiąże się z koniecznością przeznaczenia zgromadzonych w ten sposób oszczędności na ściśle określone cele mieszkaniowe. Z Pani pisma wynika, że w umowie o kredyt kontraktowy zawartej z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności wymieniła Pani wszystkie cele mieszkaniowe.

Zatem może Pani sfinansować kilka celów mieszkaniowych związanych z daną inwestycją, o ile są zgodne z przepisami (art. 8 ust. 2) ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj