Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDP-423/13-2/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP-423/13-2/04
Data
2004.06.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
fundusz
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
likwidacja


Pytanie podatnika
Czy spółka może,dotychczasowo zgromadzone środki pieniężne zakładowego funduszu socjalnego na pomocniczym rachunku bankowym wykorzystać na bieżące wydatki związane z prowadzeniem postępowania likwidacyjnego.


Pismem z dnia 07 kwietnia 2004 r. (bez numeru) przedsiębiorstwo zwróciło się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Pytanie przedstawione przez jednostkę:

Czy spółka może, dotychczasowo zgromadzone środki pieniężne zakładowego funduszu socjalnego na pomocniczym rachunku bankowym wykorzystać na bieżące wydatki związane z prowadzeniem postępowania likwidacyjnego.

Strona stoi na stanowisku, że skoro spółka nie zatrudnia już pracowników na umowę o pracę, to ww. środki mogą być wykorzystane na powyższe wydatki bez żadnych ograniczeń i obciążeń.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na mocy art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) udziela pisemnej informacji na zapytanie podatnika stanowiącej odpowiedź w sprawie.

Przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie regulują sposobu zagospodarowania środków pieniężnych znajdujących się na rachunku bankowym likwidowanej firmy, w której nie ma już pracowników. Z uwagi na, to że ww. ustawa jednoznacznie precyzuje cele na jakie można przeznaczyć środki funduszu, nie ma możliwości wydatkowania tych środków na bieżące potrzeby likwidowanej spółki ani też przeznaczyć je do podziału pomiędzy wspólników razem z pozostałym majątkiem likwidowanej jednostki. Ponieważ środki funduszu nie będą wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, gdyż spółka nie zatrudnia już pracowników, to jedynym rozwiązaniem jest w tym przypadku likwidacja Funduszu i przeksięgowanie środków ZFŚS na pozostałe przychody operacyjne.

Kwoty odniesione na pozostałe przychody operacyjne będą stanowiły przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj