Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-471/03/CIP/02 SIP 32151
z 29 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-471/03/CIP/02 SIP 32151
Data
2004.01.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
termin płatności
uchybienie terminowi


Pytanie podatnika
W zaistniałej sytuacji Podatnik ma wątpliwości odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych duplikatów faktur oraz czy powinno to nastąpić poprzez korektę rozliczenia z roku 2002 czy też poprzez ich zaewidencjonowanie najpóźniej w sierpniu bieżącego roku (2003).


Stan faktyczny


W czerwcu 2003r. Podatnik otrzymał wezwanie do zapłaty należności wynikających z trzech faktur z dnia 30.04.2002r. dokumentujących zakup usług telekomunikacyjnych z terminem płatności określonym na dzień 11.06.2002r.Ponieważ Podatnik nigdy nie był w posiadaniu w/w faktur, wystawca na wniosek Podatnika przesłał mu wystawione w dniu 09.07.2003r. ich duplikaty, które Podatnik otrzymał w dniu 14.07.2003r.


Ocena prawna stanu faktycznego


W odniesieniu do faktur za dostawy mediów (w tym i za świadczenie usług telekomunikacyjnych) w §40 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 17, poz. 268 ze zm.) przyjęto, że za miesiąc otrzymania takich faktur uważa się miesiąc, w którym przypada termin płatności określany w tych fakturach. Oznacza to, że generalnie odliczenie podatku naliczonego z takiej faktury nie będzie dokonywane w miesiącu jej fizycznego otrzymania lub w miesiącu następnym, lecz w miesiącu, w którym przypada termin płatności.

Zgodnie z §49 w/w rozporządzenia, jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury. Z przepisu tego wynika więc, iż duplikat jest wystawioną ponownie fakturą czyli drugim egzemplarzem tego samego dokumentu.

Zatem duplikat faktury może być podstawą dokonania odliczenia podatku naliczonego według zasad określonych w art. 19 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Potwierdzeniem tego jest zapis §48 ust. 3 w/w rozporządzenia, stosowanie do którego podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego stanowią wyłącznie oryginały faktur lub faktur korygujących, albo ich duplikaty. Jeżeli zatem oryginał faktury nie dotrze do podatnika lub też po otrzymaniu faktury, a przed dokonaniem rozliczenia za dany miesiąc faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie, podatnik nie ma prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego. Skorzysta z niego dopiero po otrzymaniu duplikatu faktury – w miesiącu jej otrzymania albo w miesiącu następnym.

Przedstawione powyżej zasady mają również zastosowanie w odniesieniu do duplikatu faktury za usługi telekomunikacyjne w przypadku gdy podatnik wcześniej nie był w posiadaniu pierwotnej faktury VAT, a termin jej rozliczenia wynikający z §40 ust. 4 w/w rozporządzenia już minął. W takim bowiem przypadku obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług u sprzedawcy tych usług został wcześniej spełniony.

W niniejszej sprawie Podatnik nie posiadając oryginałów faktur za usługi telekomunikacyjne z dnia 30.04.2002r., które zgodnie z określonym w nich terminem płatności w dacie 11.06.2002r. uprawniałyby go do odliczenia podatku w rozliczeniu za czerwiec 2002r. – otrzymał ich duplikaty w dniu 14.07.2003r. tj. po upływie w/w terminu płatności.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu Podatnika odliczenie podatku naliczonego z otrzymanych w dniu 14.07.2003r. duplikatów faktur za usługi telekomunikacyjne może zatem nastąpić na zasadach ogólnych tj. w miesiącu ich otrzymania lub w miesiącu następnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj