Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/15/04
z 13 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/15/04
Data
2004.05.13



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
lombardy


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność polegającą na udzielaniu pożyczek pod zastaw towarów –lombard. Przyjmując towar wyceniam go i udzielam pożyczki gotówkowej. Udzielenie pożyczek nie jest objęte podatkiem VAT, wobec tego podstawę naliczania VAT-u należnego przyjmuję kwotę prowizji mi należną. W sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie odbierze zastawionego towaru oddaję go w komis celem odzyskania udzielonej pożyczki. W mojej ocenie nie powinienem naliczać VAT-u należnego od całości zastawionego towaru bowiem z art. 16 pkt 2 w brzmieniu „podstawą opodatkowania ... czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo komisanta lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze jest kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi”. Z przepisu tego wynika, że lombard jest usługą o charakterze pośrednictwa i podstawą opodatkowania jest prowizja otrzymana za świadczenie usługi tj. za udzielenie pożyczki pod zastaw. Zaś z art. 7 ust. 1 pkt 5 (ustawy o VAT) czytamy: ”zwalnia się od podatku VAT sprzedaż towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony”. Z przepisu tego wynika, że lombardowi dokonującemu sprzedaży towarów przyjętych pod zastaw udzielonej pożyczki nie przysługiwało obniżenie podatku należnego o podatek naliczony, zatem ich sprzedaż może być zwolniona. Wynika to również z definicji towarów używanych. Za podstawę opodatkowania VAT należnego przyjmuję kwotę prowizji od udzielonej pożyczki. Składam więc zapytanie do Urzędu Skarbowego czy mój tok rozumowania jest prawidłowy i czy prawidłowo dokonuje określenia podstawy podatku należnego tj. kwoty prowizji ?.


Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 19.04.2004r. (bez znaku) informuje, że

godnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) „zwalnia się od podatku usługi wymienione w zał. nr 4 do ustawy”. Jednakże w poz. 3 w/w załącznika tj. wykazu usług zwolnionych od podatku, ustawodawca wprowadził wyjątek wyłączając ze zwolnienia działalność lombardów (obejmuje ono jedynie usługi świadczone przez banki). Powyższe wynika z treści punktu 3 cyt. załącznika która brzmi: „usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki”. W świetle powyższego działalność lombardów jest czynnością opodatkowaną.

W przypadku gdy pożyczkobiorca zwrócił pożyczone pieniądze i odebrał zastaw- podstawą opodatkowania jest pobierana przez prowadzącego lombard kwota prowizji od udzielonej pożyczki (zgodnie z art. 30 ust 1 pkt 4 cyt. ustawy) opodatkowana stawką określoną w art. 43 ust. 1 cyt. ustawy tj. stawką podatku w wysokości 22%.

W przypadku nie odebrania zastawionego towaru przez pożyczkobiorcę, w sytuacji gdy lombard, na który na podstawie zawartej z pożyczkobiorcą umowy przechodzi własność rzeczy, dokonuje sprzedaży tego towaru stanowiącego zabezpieczenie pożyczki, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla danego towaru. Podstawa opodatkowania jest w tym przypadku cena sprzedaży zastawionego towaru zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.

W przypadku innej treści zawartej z pożyczkobiorcą umowy np. w przypadku przejęcia zastawu i upoważnienia lombardu przez pożyczkobiorcę do dokonania sprzedaży „komisowej” zastosowanie mają odnośne przepisy cyt. ustawy o VAT dotyczące tego rodzaju działalności (tj. art. 7, art. 19., art. 30 cyt. ustawy o VAT).

Natomiast błędne jest stanowisko Spółki w zakresie klasyfikowania dokonywanej sprzedaży jako sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 cyt. ustawy o VAT (tj. dotyczącej dostawy towarów używanych), wobec nie spełniania warunków zawartych w art. 43 ust 2 pkt 2 tej ustawy, który wskazuje iż „towarem używanym są, pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku”.

Rozstrzygnięcie zastosowania właściwych przepisów jest możliwe w każdej sprawie indywidualnie przy uwzględnieniu konkretnej sprzedaży dokonywanej przez lombard przy uwzględnieniu treści umowy zawartej z pożyczkobiorcą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj