Interpretacja Urzędu Skarbowego w Koninie
PDIII/415-24/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDIII/415-24/04
Data
2004.06.14


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Koninie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
dzieci i młodzież
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wypoczynku dzieci zorganizowanego w formie wycieczki szkolnej podlega opodatkowaniu?


W myśl art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r.Nr 14, poz.176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości, b) z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Ustawodawca w ww. przepisach wskazał, iż o dofinansowaniu zwolnionym od podatku można mówić wtedy, gdy dziecko przebywać będzie na wypoczynku, który przybierze formę wczasów, kolonii, obozów lub zimowisk. W myśl definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego PWN, Warszawa 1981, wypoczynek to „pozbywanie się zmęczenia, nabieranie sił zrobiwszy przerwę w pracy”. Z powołanej wyżej definicji wynika zatem, że istota wypoczynku różni się od celów, które realizowane są w przypadku zorganizowania wycieczki. Według definicji słownikowej zawartej w ww. Słowniku wycieczka to „wędrówka piesza, wyjazd, podróż, wyprawa w celach krajoznawczych ,turystycznych”. O ile wczasy, kolonia, obóz czy zimowisko mają za swój podstawowy cel nabranie nowych sił przez osoby, które korzystają z wypoczynku, o tyle wycieczka za swój podstawy cel ma zapewnienie wrażeń emocjonalnych wycieczkowiczom. Przyjmując, że wycieczkę można uznać również za formę wypoczynku, to jednak nie została ona wymieniona w art. 21 ust. 1 pkt 78 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że w przypadku dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wycieczki dziecka – brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia ode podatku, ponieważ ta forma nie została wymieniona w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj