Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pszczynie
US.PB-2/415-07/04
z 7 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PB-2/415-07/04
Data
2004.05.07



Autor
Urząd Skarbowy w Pszczynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
małżonek
potrzeby mieszkaniowe
remonty
ulga remontowa
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku rozdzielności majątkowej małżonków jeden z nich mógł w 2002 r. korzystać z ulgi na remont budynku mieszkalnego na podstawie faktur wystawionych na imię drugiego małżonka ?


Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., odliczeniu od podatku dochodowego podlegało 19% wydatków poniesionych przez podatnika na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczonych na remont i modernizację, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, budynku lub lokalu mieszkalnego.

Wysokość odliczeń, na mocy art. 27a ust. 10 pkt 1, wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczyła łącznie obojga małżonków, również rozliczających się osobno. Jednak w takim przypadku odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskiem zawartym w zeznaniu rocznym, od podatku każdego z małżonków we wskazanej proporcji lub w całości od podatku jednego z małżonków.

Natomiast w przypadku zniesienia istniejącej pomiędzy małżonkami wspólności majątkowej, każdy z małżonków zarządza i rozporządza całym swoim majątkiem samodzielnie, zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.).

Zatem zakupy dokonywane z majątku odrębnego małżonków stanowią własność tego z małżonków, który poniósł związane z nimi wydatki. Wobec powyższego warunkiem koniecznym do dokonania w zeznaniu odliczenia od podatku wydatków mieszkaniowych jest posiadanie dowodów ich poniesienia wystawionych na małżonka dokonującego odliczenia.

W świetle z przytoczonych przepisów, skorzystanie z ulgi na remont budynku mieszkalnego w zeznaniu za 2002 r., było możliwe tylko w przypadku poniesienia, udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na Pana imię i nazwisko, wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe oraz posiadania tytułu prawnego do remontowanego budynku mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj