Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
PO.I. 415
z 1 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.I. 415 - 8 / 2004
Data
2004.06.01



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
cel wydatku
działalność usługowa
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów
pozarolnicza działalność gospodarcza
użytkowanie rzeczy
zezwolenie na prowadzenie działalności
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy dwa autobusy zarejestrowane na moją żonę (będące jej własnością) muszę przerejestrować na siebie, by odliczać koszty związane z ich eksploatacją (paliwo, naprawy, amortyzacja i inne)? Samochody te są wykorzystywane tylko do prowadzenia mojej działalności gospodarczej. Problem ten wynikł z powodu nieotrzymania licencji na przewóz osób przez moją żonę, więc firmę przewozową musiałem wziąć na siebie. Żona prowadzi odrębną od mojej działalności działalność gospodarczą, w której przedmiotowe autobusy (z uwagi na brak odpowiedniej licencji umożliwiającej ich wykorzystanie w jej działalności) są jej zbędne. Uważam, że w tych okolicznościach mam prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów mojej indywidualnej działalności wydatki eksploatacyjne, które ponoszę używając w tej działalności przedmiotowych autobusów. Nie mam natomiat prawa, nie będąc ich właścicielem zaliczać w podobny sposób do kosztów wydatków (amortyzacja, czy ubezpieczenia), które właścicielka autobusów ponosi z tego tylko powodu, że jest właścicielem powyższego majątku, chociaż faktycznie go nie używa.


Na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), po rozpatrzeniu złożonego przez Pana wniosku z dnia 10.05.2004 r., uzupełnionego pismem z dnia 26.05.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Pana w związku z wykorzystywaniem autobusów przy prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie przewozów pasażerskich, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zamościu wyjaśnia:

1. Według przedstawionego we wniosku oraz dostarczonych w jego uzupełnieniu wyjaśnieniach dotyczących stanu faktycznego sprawy, prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie transportu osobowego. Przychody z tej działalności opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. W działalności tej wykorzystuje Pan dwa autobusy. Autobusy są własnością Pana małżonki i na nią są zarejestrowane. Małżonka jednakże nie prowadzi działalności gospodarczej z wykorzystaniem tych autobusów. W związku z używaniem przedmiotowych autobusów ponosi Pan koszty (amortyzacja, paliwo, części, ubezpieczenie, podatek od środków transportu). W Pana ocenie w wyżej opisanym stanie sprawy ma Pan prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wydatki eksploatacyjne dotyczące przedmiotowych samochodów, gdyż jest Pan ich faktycznym ich użytkownikiem. Natomiast koszty amortyzacji i wydatki związane z własnością tych składników majątku, a nie ze sposobem ich wykorzystywania (podatki, ubezpieczenia komunikacyjne) będzie mógł Pan zaliczać do kosztów uzyskania przychodów dopiero, gdy zostanie Pan ich właścicielem.

2. Rozpatrując przedstawiony w Pana wniosku stan faktyczny z uwzględnieniem mających w nim zastosowanie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 i 8, art. 22f ust. 1, art. 22g ust. 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Kosztem uzyskania przychodów są też odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), jeżeli są dokonywane wyłącznie zgodnie z art 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy. Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych. W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

3. Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wskazać należy, iż ponoszone przez Pana w związku z przedmiotowymi autobusami wydatki z tytułu ich eksploatacji (paliwo, części, konserwacja, remonty i tym podobne) ma Pan prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej pod warunkiem, że:
a) wydatki te pozostają w związku z używaniem autobusów mającym na celu osiąganie przychodów w działalności gospodarczej, oraz,
b) legitymuje się Pan w używaniu tych autobusów tytułem prawnym z którego dla Pana wynika obowiązek ponoszenia zwykłych kosztów ich używania.
Tytuł prawny, o którym wyżej mowa, może przy tym wynikać z dowolnej podstawy prawnej (umowy cywilnoprawnej) i dowolnego stosunku prawnego o charakterze cywilnym rzeczywiście istniejącego pomiędzy Panem, a właścicielką autobusów (na przykład użyczenie, najem czy inne prawo dające władztwo nad rzeczami stanowiącymi cudzą własność). Jedynym wymogiem formalnym jest w tym przypadku tytuł prawny, który zobowiązuje Pana do ponoszenia określonych co do rodzaju nakładów z tytułu używania przez Pana przedmiotowych autobusów. Inaczej jednak ma się rzecz z kosztami amortyzacji przedmiotowych autobusów, czy też innymi wydatkami (takimi jak koszty podatków i ubezpieczenia), które są ponoszone przez właścicielkę przedmiotowych autobusów w związku z samą przysługującą jej własnością tego majątku, a nie w związku z Pańskim sposobem jego wykorzystywania.
W tym przypadku nie będąc właścicielem autobusów nie ma Pan podstawy faktycznej i prawnej do zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów swojej odrębnej działalności gospodarczej ani kosztów amortyzacji majątku małżonki, ani też wydatków, które ona ponosi z tego tylko tytułu, że jest jego właścicielką, chociaż sama go nie używa.

4. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że stanowisko zajęte przez Pana w powyższej sprawie w powołanym na wstępie wniosku jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj