Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.IV.436/3/04
z 4 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV.436/3/04
Data
2004.06.04



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
W dniu 16.04.2004 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło pismo podatnika z dnia 08.04.2004 r. zawierające zapytanie w sprawie zasad opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży nieruchomości.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach na podstawie art. 14 a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) umowa sprzedaży – jako czynność cywilnoprawna podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) i ust. 2 tej ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego określona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonani tej czynności, bez odliczenia długów i ciężarów. Stawkę podatku od umowy sprzedaży określa art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2 %. Zgodnie z obowiązującą od dnia 01.01.2001 r. do dnia 30.04.2004 r. treścią art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku. Ustawą z dnia 19 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 6/2004, poz. 42) została wprowadzona od dnia 01.05.2004 r. zmiana w treści tego przepisu i według aktualnie obowiązującego stanu prawnego brzmi on następująco: nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W artykule 8 ustawodawca przewidział zwolnienia o charakterze podmiotowym, w tych przypadkach zwolnieniu podlega nie sama czynność, lecz jej strona, zatem jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnej jest zwolniona od podatku, stawkę podatku obniża się o 50 % (art. 7 ust. 4 ustawy).

Jednocześnie informujemy, iż stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych od umów, których przedmiotem jest przeniesienie własności nieruchomości znajdującej się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj