Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-27/04
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-27/04
Data
2004.04.08



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
płatnik
podatek naliczony
samochód prywatny
użytkowanie (używanie)
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy od wypłaconych w miesiącu styczniu 2004 r. kwot z tytułu używania prywatnych pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w celu odbycia podróży służbowej należy włączyć w miesiącu lutym do dochodów pracownika i naliczyć podatek.


Od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja opublikowana w Dz.U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 wprowadziła szereg zmian m.in. dotyczących obliczania i poboru zaliczek za pośrednictwem płatników.

Zgodnie z brzmieniem art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) - płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy (w tym wypadku) według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru; jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica należy ją wyjaśnić w deklaracji.

Z kolei zgodnie z art. 32 ust. 2 cyt. wyżej ustawy, za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt. 1 lub 3, oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne,
W myśl art. 12 w/w ustawy – za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (...), a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W opisanej sytuacji należało kwoty wypłacone w styczniu 2004 r. ująć w rozliczeniu tego miesiąca i wykazać w deklaracji PIT- 4 za miesiąc styczeń, której termin złożenia upłynął 20.02.2004 r.
Zdaniem organu podatkowego stanowisko przedstawione w piśmie w tym zakresie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj