Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-22-GK/04
z 8 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-22-GK/04
Data
2004.06.08



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zakup od rolnika ryczałtowego


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podatek od towarów i usług
rolnik ryczałtowy
zwiększenie podatku naliczonego


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym istnieje możliwości dokonania korekty wystawionych faktur VAT RR oraz obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur VAT?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

    Pismem z dnia 11 maja 2004 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
  • Spółka na podstawie złożonych przez kontrahenta oświadczeń wystawiała w latach 2001 i 2003 faktury oznaczone „VAT RR”
  • na podstawie powyższych faktur zwiększała kwotę podatku naliczonego,
  • kontrahent Spółki w dniu 31 marca 2004 r. przedłożył faktury VAT dokumentujące transakcje zawarte w latach 2001 i 2003, wraz z oświadczeniem, iż w momencie sprzedaży towarów pomyłkowo oświadczał, iż jest rolnikiem ryczałtowym,
  • kontrahent Spółki był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,
  • kontrahent Spółki nie wystawił faktur VAT za miesiąc marzec 2001 r., gdyż okres ten był objęty kontrolą organów skarbowych

Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości dokonania korekty wystawionych faktur VAT RR oraz możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur VAT oraz terminu dokonania rozliczenia podatku od towarów i usług w przedstawionym stanie faktycznym. Spółka stoi na stanowisku, iż należy anulować faktury VAT RR, poprzez ich skorygowanie, dokonać obniżenia kwoty podatku naliczonego poprzez skorygowanie deklaracji podatkowych za poszczególne okresy rozliczeniowe w których dokonano rozliczenia tego podatku, oraz dokonać rozliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur VAT w miesiącu ich otrzymania.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Stanowisko przedstawione przez Spółkę zasługuje częściowo na aprobatę. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) – zwanej dalej ustawą - obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1, następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 3a ustawy obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu. W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik będzie uprawniony do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur VAT, otrzymanych w dniu 31 marca 2004 r., w rozliczeniu za miesiąc marzec 2004 r. lub w rozliczeniu za miesiąc kwiecień 2004 r.

Ponadto w opinii tut. organu podatkowego nie jest możliwe skorygowanie wystawionych faktur „VAT RR”, bowiem zarówno ustawodawca, jak i minister właściwy do spraw finansów publicznych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) nie przewidział możliwości wystawienia faktury korygującej w przypadku, gdy wystawca faktury jest jednocześnie nabywcą towaru lub usługi. W opinii tut. organu podatkowego należy dokonać korekty podatku naliczonego wynikającego z powyższych faktur „VAT RR” i złożyć deklaracje korygujące za okresy w których dokonano obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z nich wynikające, jednakże nie znajduje uzasadnienia prawnego udokumentowanie tej czynności fakturą VAT korygującą. Winien to być inny dokument np. w postaci dowodu wewnętrznego.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż w przypadku gdy w wyniku złożonych korekt deklaracji powstanie zaległość podatkowa w podatku od towarów i usług Strona winna dokonać wpłaty tej zaległości wraz z należnymi odsetkami za zwłokę zgodnie z art. 53 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi, iż od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę, odsetki za zwłokę nalicza podatnik od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku, zgodnie z art. 53 § 3 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi, iż odsetki za zwłokę nalicza podatnik, płatnik, inkasent, następca prawny lub osoba trzecia odpowiadająca za zaległości podatkowe, z zastrzeżeniem art. 48 § 1 pkt 2 i 3, art. 53a, art. 62 § 4, art. 66 § 5 i art. 76A § , oraz art. 53 § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi, iż odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj