Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.VIII-434/125/04
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US.VIII-434/125/04
Data
2004.04.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Wygaśnięcie zobowiązań podatkowych --> Warunki wygaśnięcia

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Przedawnienie --> Warunki przedawnienia


Słowa kluczowe
nieruchomości
powstanie obowiązku podatkowego
spadkobiercy
zwrot


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowaniua nabytych w drodze spadku nieruchomości, uprzednio wywłaszczonych, a następnie zwróconych spadkobiercom byłych właścicieli w drodze decyzji administracyjnej


Kierując się dyspozycją przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie na pisemne zapytanie podatnika oraz w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny udziela poniższej informacji o zakresie stosowania przepisów ww. ustawy oraz ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) w przedmiocie opodatkowania nabytych w drodze spadku nieruchomości uprzednio wywłaszczonych, a następnie zwróconych spadkobiercom byłych właścicieli w drodze decyzji administracyjnej.

Stosownie do brzmienia art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu tym podatkiem podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku. W świetle powyższego zapisu fakt ewentualnego odzyskania przez panią jako spadkobierczynię byłych współwłaścicieli nieruchomości, która była kiedyś wywłaszczona spowodowałby powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Nabycie własności przedmiotowej nieruchomości nastąpiłoby bowiem nie przez byłych współwłaścicieli a przez ich spadkobierczynię. W niniejszej sprawie zasadnicze znaczenie ma jednak data wydania przez sąd postanowienia stwierdzającego nabycie spadku.

Z przedstawionego przez panią stanu faktycznego wynika, iż postanowienie stwierdzające nabycie spadku po byłych współwłaścicielach nieruchomości zostało wydane w 1986 r. W myśl art. 21 § 1 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe, w tym zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn, powstaje z dniem doręczenia decyzji ustalającej wysokość tego zobowiązania. Należy przy tym wyjaśnić, iż zobowiązaniem podatkowym, zgodnie z treścią art. 5 wyżej powołanej ustawy, jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy podatku w wysokości, w terminie oraz miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Stosownie zaś do dyspozycji art. 68 § 2 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w § 1 cytowanego artykułu nie powstaje, pod warunkiem, że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W niniejszej sprawie obowiązek podatkowy powstał z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Przedawnienie prawa do wymiaru skutkuje natomiast wygaśnięciem zobowiązania podatkowego, który to fakt wynika wprost z treści art. 59 § 1 pkt 9 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Reasumując, odzyskanie przez panią jako spadkobierczynię byłych współwłaścicieli nieruchomości nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn z uwagi na fakt wygaśnięcia zobowiązania podatkowego na skutek przedawnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj