Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/33/2004
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/33/2004
Data
2004.04.15



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nagroda rzeczowa
nagrody w konkursach
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenia rzeczowe
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
dotyczy zasad opodatkowania świadczeń rzeczowych wypłacanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowiących nagrody za wyniki sportowe


Działając na podstawie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w odpowiedzi na pismo z dnia 19.03.2004 r. w sprawie zasad opodatkowania świadczeń rzeczowych wypłacanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowiących nagrody za wyniki sportowe, udziela poniższej informacji:

Z treści pisma wynika, iż spółka organizuje wewnątrzzakładowe zawody sportowe. Jednocześnie za najlepsze wyniki funduje nagrody będące świadczeniami rzeczowymi. Świadczenia te są w całości finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych jednakże do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380,00 zł. Jak z tego wynika, nie jest to zwolnienie o charakterze zupełnym, gdyż zostało ograniczone kwotowo. Jednocześnie obejmuje ono wszelkie świadczenia rzeczowe wypłacone z ww. funduszu, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych świadczeń, które od 1.01.2004 r. zostały wyłączone z katalogu świadczeń rzeczowych zwolnionych z opodatkowania a wypłacanych z ZFŚS (art. 21 ust. 1 pkt 67 in fine).

Przytoczony przez spółkę argument, że przyznanie nagrody za zajęcie określonego miejsca w zawodach sportowych ma charakter bezosobowy nie ma w tym przypadku znaczenia, gdyż z chwilą wręczenia pracownikowi świadczenie to zostaje zindywidualizowane. Mając to na uwadze przedmiotowe świadczenia rzeczowe (będące nagrodami sportowymi) otrzymane w całości z ww. funduszu podlegać będą rygorom art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc w sytuacji gdy łączna wartość świadczeń rzeczowych otrzymanych przez pracownika (z wyjątkiem bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi) a finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w roku podatkowym przekroczy kwotę 380,00 zł nadwyżkę płatnik winien opodatkować zgodnie z art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj