Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PPI/443-18/04
z 16 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-18/04
Data
2004.04.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumentowanie
eksport (wywóz)
faktura VAT
fakturowanie
komis
umowa komisu


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy udokumentować wykonanie umowy komisu przy eksporcie towarów?


Zasady dot. wystawiania faktur VAT przez komisanta dokonującego sprzedaży towarów w wykonaniu umowy komisu zawarte są w przepisach § 40 , 46 i 47 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Przepis § 40 zawiera uregulowania dot. momentu wystawienia faktury, a mianowicie w przypadku umowy komisu komisant wystawia fakturę nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Przepis § 46 ust. 1-3 ww. rozporządzenia wskazuje, iż faktura dokumentująca sprzedaż towaru w wykonaniu umowy komisu wystawiana przez komisanta powinna być oznaczona adnotacją FAKTURA VAT KOMIS, z zastrzeżeniem art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Kopię tej faktury komisant przekazuje komitentowi, zachowując jedną kopię w swojej ewidencji. Za fakturę u komitenta uważa się również dokument handlowy (fakturę), na podstawie którego następuje rozliczenie między stronami umowy komisu i który powinien zawierać odpowiednio dane określone w § 35 z tym, że poszczególne wartości dotyczące towaru powinny wynikać z faktury dokumentującej sprzedaż towaru w wykonaniu umowy komisu. Dokument ten uważa się za fakturę VAT u komitenta, łącznie z kopią tej faktury.

Zgodnie z § 47 ust. 1-2 ww. rozporządzenia za fakturę uważa się także dokument handlowy (fakturę), na podstawie którego następuje rozliczenie między stronami umowy komisu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli ich przedmiotem jest eksport lub import towarów.

Faktura, o której mowa w ust. 1, zawiera dane określone w § 35 oraz:

  1. numer i datę wystawienia dokumentu celnego;
  2. numer i datę wystawienia dokumentu handlowego (faktury) dla kontrahenta zagranicznego lub przez kontrahenta zagranicznego;
  3. wartość towaru i usługi, obliczoną po kursie walut obcych zastosowanych w dokumencie celnym.

Jak wynika zatem z treści ww. przepisów sprzedaż towaru w wykonaniu umowy komisu i rozliczenie między stronami umowy komisu powinno być udokumentowane odrębnymi fakturami.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż z dniem 01.05.2004 r. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), gdzie zmieniają się zasady opodatkowania transakcji w ramach umowy komisu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj