Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-20/BO/04
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-20/BO/04
Data
2004.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
grunty własne
podatek od towarów i usług
sprzedaż nieruchomości
urząd gminy


Pytanie podatnika
-Czy przy sprzedaży nieruchomości przejętych po jednostkach wojskowych należy pobierać podatek od towarów i usług od gruntu.-Czy sprzedaż prawa własności gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.-Czy sprzedaż prawa nie zabudowanej działki stanowiacej użytek rolny-pastwisko podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.



Pismem z dnia 14 maja 2004r. Ldz. GN.GG.7145/280/2004, uzupełnionym pismem z dnia 18 maja 2004r. Ldz. GN.GG.7145/290/2004 Urząd Miejski zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie stosowania przepisów podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży prawa własności gruntu.

Stan faktyczny:
Gmina posiada prawo własności zbudowanych nieruchomości przejętych po jednostkach wojskowych.Pytanie brzmi, czy przy sprzedaży takich nieruchomości należy pobierać podatek od towarów i usług od gruntu?.


Przy sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali użytkowych Gmina sprzedaje udział w prawie własności gruntu integralnie związanego z budynkiem, w którym znajduje się lokal. Strona wyjaśnia, iż kwestia zbywania prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale została z gruntem związana albo części takich budynków i budowli została wyjaśniona w rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004r. (Dz. U Nr 97, poz.970).Podatnik zwraca się z zapytaniem czy sprzedaż prawa własności gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?.


Gmina rozpoczęła również sprzedaż prawa własności nie zabudowanej, niesamodzielnej działki z przeznaczeniem na poprawę warunków zagospodarowania działki już posiadanej. Z ewidencji gruntu wynika, że działka ta stanowi użytek rolny - pastwisko. Gmina nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego dlatego nie ma możliwości stwierdzenia czy działka ta w przyszłości będzie przeznaczona pod zabudowę. Czy w takim przypadku Gmina powinna pobierać podatek VAT?.

Stanowisko podatnika :Podatnik stoi na stanowisku, iż sprzedaż nieruchomości w przypadku wyżej przytoczonych powinna być zwolniona w podatku od towarów i usług.

    Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego systemu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza co następuje:
  • stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży gruntu zależy od tego jaką stawką opodatkowana jest dostawa budynku lub budowli trwale związanych z gruntem. Zgodnie bowiem z przepisem art. 29 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535), w przypadku dostawy budynków, budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu. W świetle powyższego, dostawa zabudowanej nieruchomości wraz z gruntem, przejętej po zlikwidowanych jednostkach wojskowych będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT (jak sugeruje Strona), na podstawie art. 43 ust. 1 pkt.2 w związku z ust. 2 pkt.1 i ust. 6 cyt. ustawy z 11 marca 2004r., jednak wyłącznie w przypadku spełnienia warunków wynikających z powołanego przepisu, w przeciwnym wypadku dostawa tych budynków wraz z gruntem będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem w wysokości 22%., zgodnie z ar.41 ust.13 tejże ustawy.


Ponadto, przy sprzedaży prawa własności gruntu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków opodatkowanie podatkiem VAT będzie również uzależniona od tego jaką stawką opodatkowana jest dostawa tych budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.Gmina będzie posiadała prawo do zastosowania zwolnienia z podatki VAT na podstawie art.43 ust.1 pkt.2 w związku z ust.2 pkt.1 i ust.6 ustawy z 11 marca 2004r., wyłącznie po spełnieniu warunków wynikających z tego przepisu.


Zgodnie z art.43 ust.1 pkt.9 cyt. ustawy z 11 marca 2004r., zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod budowę. Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane, jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę (o charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru). Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, nie przeznaczonymi w planach pod zabudowę podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem sprzedaży prawa własności jest niezabudowana, niesamodzielna działka z przeznaczeniem na poprawę warunków zagospodarowania działki już posiadanej i Gmina nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego a z ewidencji wynika, iż jest to użytek rolny-pastwisko. Zatem, jeżeli z obecnego charakteru działki wynika, iż jest to użytek rolny, przeniesienie prawa własności tej działki zwolnione będzie z podatku VAT na podstawie powołanego art.43 ust.1 pkt.9 cyt. ustawy z 11 marca 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj