Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/21/ŁM/04
z 1 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/21/ŁM/04
Data
2004.04.01



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
budynek
podatek od towarów i usług
projektowanie


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, czy wszystkie czynności związane z budową basenu krytego, w ramach podpisanej umowy z wykonawcą na kompleksowe roboty, łącznie z opracowaniem dokumentacji projektowej, opodatkowane są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
Z treści zapytania wynika, że podatnik jest zleceniodawcą budowy krytego basenu, który ma służyć realizacji zadań statutowych uczelni, tzn. prowadzeniu zajęć dydaktycznych dla studentów z przedmiotu wychowanie fizyczne. Basen będzie służył podatnikowi-uczelni, innym uczelniom, innym podmiotom oraz osobom fizycznym.
W ocenie podatnika wszystkie roboty w ramach powyższego kompleksowego zadania inwestycyjnego są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.


W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w zapytaniu, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wyjaśnia, że zgodnie z treścią art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w okresie do 31 grudnia 2003 r. opodatkowaniu podatkiem według stawki 7% podlegała sprzedaż materiałów i usług (robót) określonych w załączniku nr 5 do ustawy. Załącznik nr 5 do ustawy w poz. 86 pkt 7 wskazuje budynki szkół i instytucji badawczych (PKOB 1263), bez względu na symbol PKWiU.
Jednocześnie na podstawie przepisu delegacyjnego - art. 50 ust. 1 powoływanej ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w okresie do 31 grudnia 2005 r. może obniżać stawki podatku do wysokości 0% lub 7% dla niektórych towarów i usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek.
Zgodnie z § 66 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w brzmieniu nadanym przez Rozporządzenie Ministra Finansów z 24 grudnia 2003 r. zmieniające Rozporządzenie z 22 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 224, poz. 2229), stawkę podatku obniża się do wysokości 7% dla materiałów i usług (robót budowlanych) określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Załącznik ten, również dodany rozporządzeniem z 24 grudnia 2003 r. (weszło ono w życie 1 stycznia 2004 r.), wskazuje w poz. 86 pkt 7 budynki szkół i instytucji badawczych (PKOB 1263), bez względu na symbol PKWiU.
Jak z tego wynika, zarówno do 31 grudnia 2003 r., jak i po tej dacie w odniesieniu do budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków szkół i instytucji badawczych obowiązuje obniżona stawka 7%, bez względu na symbol PKWiU. Dokonana wyżej analiza stanu prawnego obowiązującego przed dniem 31 grudnia 2003 r., jak i aktualnego stanu prawnego wynika z tego, iż tutejszy Organ nie otrzymał w zapytaniu od podatnika informacji, czy budowa basenu krytego została zakończona przed dniem 31 grudnia 2003 r., a zatem już wtedy mogło powstać zdarzenie mające wpływ na powstanie obowiązku podatkowego czy też budowa ta trwa obecnie lub jest dopiero planowana.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7 procent, na podstawie § 66 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. podlega budowa basenu krytego służącego celom dydaktycznym, ze wszystkimi elementami składającymi się na kompleksowy zakres tej budowy określony w umowie, bez względu na sposób fakturowania zastosowany przez podatnika, polegający na odrębnym fakturowaniu wykonanej dokumentacji, dostaw materiałów i urządzeń oraz robocizny.
Samo projektowanie natomiast, jako odrębnie sklasyfikowana usługa podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stawką podatku w wysokości 22%.
Opracowanie dokumentacji projektowej realizowane ma być w ramach umowy dotyczącej budowy obiektu dla uczelni. Jeżeli więc wykonawca, w ramach budowy, ma opracować dokumentację projektową, powinna być zastosowana preferencyjna stawka 7% podatku od towarów i usług, tym bardziej, że w opisywanej przez podatnika sytuacji, podmiot świadczący usługę wykonuje ją kompleksowo, tj. od projektu począwszy do wykonania. W takiej sytuacji opracowanie dokumentacji projektowej nie stanowi etapu wstępnego, po którym występuje rozpoczęcie procesu inwestycyjnego.Należy zatem stosować jednolitą stawkę podatku VAT w wysokości 7% od pełnej wartości budowy, bowiem w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót czyli kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę podatku.
Powołany przepis określa wyraźnie, co stanowi kwotę należną z tytułu sprzedaży towarów (usług). Kwotą tą jest całość świadczenia należnego od nabywcy. Całością świadczenia należnego od nabywcy z tytułu przedmiotowego zadania inwestycyjnego jest jego cała wartość obejmująca projektowanie, nadzór autorski i roboty budowlane. Projektowanie w ramach przedmiotowej umowy związane jest z czynnością główną, jaką jest wybudowanie basenu krytego.
Opracowanie dokumentacji projektowej jest w tym przypadku elementem całości zadania inwestycyjnego w ramach umowy dotyczącej budowy basenu krytego dla uczelni, a zatem niedopuszczalne jest wyodrębnienie tej dokumentacji z całego zadania, co odnosi ten skutek, że całość powinna być opodatkowana według stawki podatkowej właściwej dla budowy budynków szkół i instytucji badawczych, tj. 7% (wyłącznie wtedy, gdy strony zawarły umowę rzeczywiście obejmującą całość zadania, zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia).
W przeciwnym razie, w przypadku wyodrębnienia poszczególnych etapów zadania inwestycyjnego, należy opodatkować każdą usługę, odrębnie według właściwej stawki.
Nawet w obliczu wątpliwości, czy basen kryty, który miałby służyć nie tylko uczelni, można zakwalifikować jako budynek szkoły, to jest on również budynkiem kultury fizycznej (PKOB 1265), wymienionym w powoływanym wyżej rozporządzeniu w załączniku nr 4 w poz. 86 pkt 9.
W związku z powyższym, stanowisko w sprawie przedstawione przez podatnika uznać należy za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj