Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.II-PDF/415/53/04
z 7 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.II-PDF/415/53/04
Data
2004.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
najem
osoby zagraniczne
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
właściwość miejscowa


Pytanie podatnika
Obywatel mieszka w USA i posiada w Polsce lokal handlowo-usługowy, który wynajmuje. Pytanie podatnika dotyczy kwestii rozliczania dochodu z najmu.


Odpowiadając na pismo z dnia 06.05.2004 r. uzupełnione w dniu 01.06.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stosownie do art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) - wyjaśnia co następuje:

z treści zapytania wynika, że brat Pani jest obywatelem USA i zamieszkuje w tym kraju od 14 lat. W Polsce zaś posiada lokal handlowo-usługowy, który wynajmuje. Wątpliwości Pani dotyczą kwestii rozliczania dochodu z najmu.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Należy przy tym zaznaczyć, że przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy). Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. nr 31 poz. 178) w art. 7 ustala zasady rozliczania dochodów z najmu. Zgodnie z ust. 2 w związku z ust. 1 tego artykułu dochody z użytkowania, posiadania, dzierżawy lub innej formy używania nieruchomości, mogą być opodatkowane przez to umawiające się państwo, w którym ta nieruchomość jest położona.

Z powyższej umowy wynika zatem, że dochody z najmu przedmiotowego lokalu handlowo-usługowego podlegają w całości opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej i stanowią źródło przychodów zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 2 podatnicy osiągający dochody z najmu lub z dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy wg zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f. Zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za m-ce od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać deklaracje PIT-5 (art. 44 ust. 6). Obowiązek wpłacania zaliczki i złożenia deklaracji PIT-5 powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te w roku 2004 przekroczą kwotę 2.789,89 zł.

Natomiast po zakończeniu roku podatkowego zgodnie z art. 45 ust. 1 należy złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Właściwym miejscowo do rozliczenia dochodu uzyskiwanego z najmu przedmiotowego lokalu handlowo-usługowego w przypadku Pani brata, będącego obywatelem USA i tam też zamieszkującego jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie zgodnie z § 5 ust. 2 pkt 2) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. nr 24, poz. 2069 ze zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj