Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/VTR2/443-69/04/AC
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/VTR2/443-69/04/AC
Data
2004.05.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Definicje pojęć


Słowa kluczowe
obrót
sprzedaż


Pytanie podatnika
Bank w ramach prowadzonej działalności świadczy na rzecz swoich klientów usługi w zakresie wymiany walut, w tym w szczególności wymiany walut w ramach kontraktów terminowych (forward). W związku z zawieranymi transakcjami Bank osiąga zysk (w przypadku realizacji dodatnich różnic kursowych od własnych środków pieniężnych) lub stratę (w przypadku realizacji ujemnych różnic kursowych od własnych środków pieniężnych). Klient może rozliczyć kontrakt z fizyczną dostawą waluty (delivery forward) lub bez tej dostawy (non-delivery forward). Czy kwotą sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług jest marżaze wszystkich transakcji wymiany waluty przeprowadzonych w danym miesiącu? Czy kwotą sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usługprzy rozliczeniach w ramach w/w instrumentów pochodnych – kontraktów terminowych są:w przypadku kontraktu z fizyczną dostawą waluty – zrealizowane różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, w przypadku kontraktu bez fizycznej dostawy waluty – kwoty z tytułu rozliczenia kontraktu netto?


Definicję obrotu zawiera art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatkuod towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie z przepisem tego artykułu obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Pod pojęciem sprzedaży należy także rozumieć odpłatne świadczenie usług (art. 4 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym). Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy(art. 15 ust. 1 in fine ustawy).

W związku z powyższym w przypadku kontraktów terminowych z fizyczną dostawą waluty, obrotem jest osiągany przez Bank zysk występujący w przypadku realizacji dodatnich różnic kursowych. Natomiast w przypadku kontraktów terminowych bez fizycznej dostawy walut obrotem jest kwota, która odpowiada zyskowi z tytułu dodatnich różnic kursowych od własnych środków pieniężnych, jaki powstałby w przypadku kontraktu z fizyczną dostawą waluty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj