Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PD III 423/35/04
z 28 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III 423/35/04
Data
2004.04.28



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
energia elektryczna
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
prenumerata
ubezpieczenia majątkowe


Pytanie podatnika
Do którego roku podatkowego należy zaliczyć koszty ubezpieczeń majątkowych, usług telekomunikacyjnych, dostaw energii elektrycznej i innych mediów oraz koszty zakupu wydawnictw prenumerowanych, dla których udokumentowanie fakturą lub innym dokumentem (np. polisa ubezpieczeniowa) następuje:
- w grudniu roku obrotowego, z tym że np. ubezpieczenie dotyczy roku następnego,
- w styczniu roku następnego, z tym że okres rozliczeniowy dotyczy przełomu końca jednego roku podatkowego i początku drugiego roku podatkowego.


W myśl art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Dla należytego zinterpretowania przepisów powyższego artykułu trzeba mieć na uwadze, że koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy podlegają dychotomicznemu podziałowi - tzn. mają charakter wydatków pośrednich lub bezpośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. Do takich kosztów należy zaliczyć koszty, których ponoszenie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego, a więc m.in. i koszty dotyczące usług telekomunikacyjnych, dostaw energii elektrycznej i innych mediów. Stąd też w przypadku ponoszenia przez osobę prawną kosztów o takim charakterze użyte w art. 15 ust. 4 powoływanej ustawy sformułowanie „...potrącalne są tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą..” oznacza potrącalność kosztów w roku ich poniesienia (nie mylić z zapłaceniem). Takie bowiem koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym, nie jest możliwe ustalenie, w którym roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.
Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż koszty usług telekomunikacyjnych, dostaw energii i innych mediów z faktur choć wystawionych w styczniu 2004 r., ale dotyczące usług wykonanych na rzecz Podatnika w 2003 r. stanowią koszt uzyskania przychodów w roku 2003.
Podobną zasadę należy również przyjąć w odniesieniu do kosztów ubezpieczeń wszelkiego rodzaju w tym majątkowych i komunikacyjnych, gdyż zawarte i opłacone polisy są kosztem uzyskania przychodów roku, którego dotyczą, bowiem nie dotyczą ani nie odnoszą się do przychodów innych okresów, zgodnie z art. 15 ust. 4 w części „ tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.
Również koszty dotyczące prenumeraty czasopism specjalistycznych na 2004 r. będą kosztem uzyskania przychodu w 2004 r. czyli w roku w którym prasa będzie dostarczana.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj