Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie
IS.IX/1-415/20/04
z 1 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.IX/1-415/20/04
Data
2004.06.01



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
podatek od nieruchomości
zakład pracy chronionej
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy i w jakim momencie podatnik prowadzący zakład pracy chronionej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu naliczony podatek od nieruchomości?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krośnie z dnia 10.02.2004 r. (znak: Pdf-415/2/04):

Istota pytania sprowadza się do udzielenia informacji czy i w jakim momencie podatnik prowadzący zakład pracy chronionej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu naliczony podatek od nieruchomości.

Stosownie do przepisu art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z:

  • podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, z tym że:
    a. z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego – na zasadach określonych w przepisach odrębnych,
    b. z podatku od czynności cywilnoprawnych – jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.

Ustęp 3 ww. art. 31 natomiast reguluje, iż prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje środki uzyskane:

  • z tytułu zwolnień, o których mowa w ust. 1 na:
    a. PFRON – w wysokości 10 %,
    b. zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych – w wysokości 90 %.

Jak z wyżej cytowanych przepisów wynika, prowadzący zakład pracy chronionej jest zwolniony z podatku od nieruchomości, ale jednocześnie jest zobowiązany do przekazania kwot z tego zwolnienia na PFRON i zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych w odpowiedniej proporcji.

Zasadą jest, iż u podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą podatek od nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z regulacją zawartą w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Zwrot „w celu” oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, co oznacza, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Zatem ustalona kwota podatku od nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodu. Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów ustalonej kwoty podatku od nieruchomości winno być dokonane w dacie przekazania środków na PFRON i zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj