Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
OP/PP/443/5/04
z 18 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OP/PP/443/5/04
Data
2004.03.18



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
dane
faktura
podatek akcyzowy


Pytanie podatnika
Czy można zamieścić w fakturze VAT dane dotyczące wysokości podatku akcyzowego ?


Zasady wystawiania faktur VAT regulują przepisy rozdziału 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Przepis § 35 powołanego rozporządzenia w pkt 1 – 13 określa jakie dane co najmniej powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży.

Z kolei rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 221 poz. 2196 z 2003 r.) określa dane, które powinny zawierać faktury wystawione przez podatników podatku akcyzowego oraz określa podatników uprawnionych do zwiększenia podatku naliczonego od towarów i usług lub obniżenia akcyzy o kwotę akcyzy naliczoną przy nabyciu wyrobów akcyzowych.

I tak: przepis § 18 ust. 5 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego stanowi, iż podatnicy nabywający wyroby, o których mowa w poz. 11, 12 i 14 załącznika Nr 1 oraz poz. 14, 15 i 16 załącznika Nr 3 do rozporządzenia, obciążone podatkiem akcyzowym, z wyłączeniem paliw silnikowych, olejów opałowych oraz towarów przeznaczonych do użycia jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, mogą zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenach zakupu lub o kwotę podatku akcyzowego zapłaconego od importu tych towarów. Zwiększenie podatku naliczonego, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stosuje się, jeżeli nabyte wyroby są przeznaczone do wytworzenia przez podatnika innych towarów, z wyjątkiem wytworzenia paliw silnikowych, olejów opałowych oraz towarów przeznaczonych do użycia jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych. Kwota zwiększenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy, nie obejmuje kwoty podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupu lub zapłaconego od importu towarów, podlegającego odliczeniu od należnego podatku akcyzowego lub zwrotowi.

Ponadto zgodnie z § 28 cyt. rozporządzenia z 23 grudnia 2003 r. w przypadku określonym m. in. w ww. § 18 podatnik może (...) zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy, pod warunkiem że:

  1. nabyty towar podlegał obowiązkowi podatkowemu w podatku akcyzowym oraz nie był od tego obowiązku zwolniony;
  2. podatnik posiada dowód, że zapłacił kwoty podatku akcyzowego, wynikające z faktur i faktur korygujących, a w przypadku dokumentów celnych - kwoty podatku akcyzowego wynikające z tych dokumentów.

Z przepisu § 27 ust. 1 cyt. rozporządzenia wynika, że tylko podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku podatkowego w tym podatku może określić w fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w wartości sprzedaży towarów wykazanych w tej fakturze; co przy założeniu spełnienia warunków wymienionych w powołanym § 28 rozporządzenia, upoważnia jego kontrahenta do zwiększenia podatku naliczonego w trybie § 18 ust. 5 rozporządzenia.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie czy jest on podatnikiem podatku akcyzowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj