Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
PD-I/415-42/13/04
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-42/13/04
Data
2004.05.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
wynagrodzenie prowizyjne


Pytanie podatnika
Jak prawidłowo zaewidencjonować przychody z prowizji wypłacanej z tutułu pozyskiwania nowych nabywców dla zagranicznego kontrahenta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?


Podatnik jest właścicielem przedsiębiorstwa handlowo-usługowego. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Obecnie zawarł on z zagraniczną firmą ustną umowę przedstawicielską na mocy której będzie przedstawicielem tej firmy na terenie Polski. Jego obowiązki jako przedstawiciela polegać będą na szukaniu nabywców na towary tej firmy i przekazywaniu zamówień. Wynagrodzeniem za powyższe będzie procentowa prowizja od wartości towarów zakupionych przez znalezionych przez podatnika nabywców. Wynagrodzenie to przelewane będzie w walucie EURO na konto podatnika. W związku z powyższym podatnik prosi o wyjaśnienie jak należy prawidłowo rozliczyć się z podatku od tego dochodu oraz jak rozliczyć i zaksięgować VAT. Zdaniem podatnika, otrzymane wynagrodzenie w EURO po przeliczeniu na złote powinien zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako pozostałe przychody i opodatkować według skali. Natomiast w zakresie podatku VAT stoi na stanowisku, iż wynagrodzenie to nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w jej brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. do dnia udzielenia niniejszej informacji – w dalszej części oznaczanej skrótem „uopdoof” - za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1a uopdoof, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank , z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

W świetle art. 14 ust. 1c pkt 2 i 3 uopdoof, za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Jak wynika z przedstawionych we wniosku okoliczności, w ramach prowadzonej przez Pana działalności handlowej, na podstawie zawartej umowy będzie Pan dodatkowo świadczył usługi polegające na szukaniu nabywców i przekazywaniu zamówień. W związku z tym - zgodnie z pkt 7 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stanowiących Załącznik Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 .08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475), kolumną właściwą do wpisywania tych przychodów będzie kolumna 7, w której ewidencjonuje się przychody uzyskane ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług. Kolumna 8 przeznaczona jest natomiast do wpisywania pozostałych przychodów, np. przychodów z odpłatnego zbycia majątku, otrzymanych kar umownych, wynagrodzenia płatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj