Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI/0711-114/04, US.VI/443-41/04/1
z 22 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/0711-114/04, US.VI/443-41/04/1
Data
2004.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
faktura VAT
infrastruktura towarzysząca
klasyfikacja statystyczna
obniżenie stawki podatku
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku od towarów i usług opodatkowane są usługi budowlano montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym świadczone przy użyciu materiałów własnych jak i powierzonych? Nabywam towary, na które naliczany jest VAT 22-procentowy i 7-procentowy, zużywam je do wykonania usług. Do ceny netto zakupu materiałów doliczam koszt robocizny netto i do otrzymanej sumy doliczam podatek VAT w wysokości 7 %. Czy taki tryb jest w świetle aktualnych przepisów prawidłowy?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym w dniu 25.05.2004 r. podaniem w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie stawki podatku VAT na świadczone usługi budowlano-montażowe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej rozumie się, zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

  • sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  • urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  • urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług została zawarta w art. 2 pkt 12 ww. ustawy. Zgodnie z tą definicją przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej.

Z przedstawionego przez pana w piśmie stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem pana działalności są między innymi usługi montażu instalacji sanitarnych, grzewczych, gazowych i wentylacyjnych. Usługi te świadczy pan zarówno z materiałów własnych, jak i powierzonych dla różnych podmiotów. W przypadku, gdy świadczona przez pana usługa będzie mieściła się w zakresie robót budowlano-montażowych lub remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w rozumieniu cyt. wyżej art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi te opodatkowane będą stawką 7 % VAT. Fakturowanie tych robót będzie zależało od zawartej umowy pomiędzy stronami. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest robota budowlana, wówczas nie wyłącza się z niej zakupionych materiałów budowlanych, a całość usługi opodatkowuje się stawką 7-procentową (w przypadku tych, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 li. a). Jeżeli natomiast strony w zawartej umowie określają odrębnie przedmioty sprzedaży, np. robocizna, materiały budowlane, to w takim przypadku stawki podatku będą przypisane do tych towarów i usług. W takim przypadku usługa, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a będzie opodatkowana stawką 7-procentową, zaś materiały budowlane – stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22 % VAT. Należy przy tym zaznaczyć, iż zgodnie z § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktura powinna zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi, a w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatniku niższą od 22 % - faktura ta powinna zawierać również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje obniżoną stawkę podatku. W przypadku gdy będzie pan świadczył usługi w zakresie robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych niezwiązanych z budownictwem mieszkaniowym – stawka podatku VAT będzie wynosić 22 %.

Należy podkreślić, iż wyrażone przez pana w piśmie stanowisko, iż stawka podatku od towarów i usług dla świadczonych przez pana usług wynika z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz poz. 161 załącznika do ustawy jest nieprawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 12 oraz art. 176 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, stawkę 7 % do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy stosuje się dopiero od dnia 1.01.2008 r. Jedynym przepisem pozwalającym na stosowanie do dnia 31.12.2007 r. obniżonej do 7 % stawki VAT w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą jest art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy.

Na marginesie należy również zaznaczyć, iż usługi klasyfikowane są wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, nie zaś - jak wskazuje pan w piśmie - wg PKOB. Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844) do celów podatku od towarów i usług (nie dłużej niż do dnia 31.12.2005 r.) stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych służy wyłącznie do klasyfikowania obiektów budowlanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj