Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/15/04
z 2 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/15/04
Data
2004.02.02



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychody należne
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego całą wierzytelność przysługującą od dłużnika w przypadku, gdy tylko część tej wierzytelności została udokumentowana postanowienoiem o nieściągalności wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego?


W odpowiedzi na Wasze pismo z dnia 23 grudnia 2003 r. (data wpływu do US 29 grudnia 2003 r., data wpływu do tut. Urzędu - 12 stycznia 2004 r.) nr FP/3113/2003 w sprawie interpretacji przepisów podatkowych, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia:

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów uważa się wierzytelności odpisane jako nieściągalne, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne (zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy PDOP) i których nieściągalność została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego.

Istotą sprawy w zakresie tego postanowienia ustawy jest to, że aby uznać wierzytelność za nieściągalną i w konsekwencji za stanowiącą koszt uzyskania przychodów, konieczne jest spełnienie następujących warunków:
• wysokość wierzytelności wynika z ksiąg podatnika,
• wierzytelności zostały zarachowane jako przychody należne,
• podatnik posiada prawomocne orzeczenie sądu, z którego wynika wysokość wierzytelności, podatnik posiada postanowienie o nieściągalności wydane przez organ postępowania egzekucyjnego, nawet jeżeli wystąpił do organu postępowania egzekucyjnego o egzekucję jedynie części ustalonej wierzytelności.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. Jednostka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego całej wierzytelności przysługującej od dłużnika, a jedynie w części wynikającej z prawomocnego orzeczenia sądu skoro posiada postanowienie o nieściągalności wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj