Interpretacja Urzędu Skarbowego w Choszcznie
US-PO-II/415/5/04
z 8 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PO-II/415/5/04
Data
2004.06.08



Autor
Urząd Skarbowy w Choszcznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
nabycie prawa
odliczenia od podatku
odsetki od kredytu
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w okresie od 1992 do 1999 roku podatniczka spłacała odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową do dnia 31 maja 1992 roku i korzystała z odliczenia od dochodu ponoszonych wydatków z tytułu wniesionego wkładu budowlanego oraz z oddzielnej ulgi dla spłacających kredyty zaciągnięte przez spółdzielnie mieszkaniowe. W 2004 roku podatniczka dokonała przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Warunkiem przekształcenia była spłata pozostałego 50% kredytu. W dniu 15 kwietnia 2004 roku spłaciła 50 % uprzednio umorzonego kredytu. W związku z powyższym powstaje pytanie czy poniesione przez podatniczkę wydatki na spłatę 50 % kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową, można odliczyć w ramach ulgi budowlanej na zasadach praw nabytych?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie na pisemne zapytanie podatniczki udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego zawarte w przepisach:

  • art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) cytowanej jako „ustawa zmieniająca”,
  • art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia 2002 roku.

Podstawę prawną do nabycia uprawnień do kontynuowania ulgi stanowi art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej. Z przepisu tego wynika, że podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a - f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku do dnia 31 grudnia 2004 roku.

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, „podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 -17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone m.in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej: w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany”.

Do końca 1999 roku funkcjonowała, jako odliczenie odrębne od ulgi budowlanej, ulga polegająca na odliczaniu od dochodu odsetek spłaconych w danym roku podatkowym od kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do 31 maja 1992 roku.

W latach kolejnych (2000 r. i następnych) podatnicy mogli odliczać odsetki od starych kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe w ramach dużej ulgi mieszkaniowej. Spłata takich odsetek wiąże się z zamiarem wykupienia mieszkania spółdzielczego na własność, a formalnie z wnoszeniem, w ratach, wkładu budowlanego do spółdzielni. Taka czynność mocą art. 27 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o treści obowiązującej do końca 2001 roku, uprawniała do ulgi budowlanej.

Jeśli jednak podatnik do końca 2001 roku nie spłacił w całości odsetek związanych ze „starym” kredytem zaciągniętym przez spółdzielnię, zachował prawo do korzystania z tej formy ulgi budowlanej, na zasadzie praw nabytych do końca 2004 roku.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów, ustawodawca likwidując od dnia 1 stycznia 2002 roku odliczenia od podatku z tytułu dużej ulgi mieszkaniowej zadbał, aby osoby spłacające odsetki od kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe zachowali prawo do ulgi w okresie do 31 grudnia 2004 roku.

Dowodami dokumentującymi spłaty są dowody wpłat z potwierdzeniem przez spółdzielnię mieszkaniową, iż dotyczą kredytów zaciągniętych przez spółdzielnię na budownictwo przed 31 maja 1992 roku.

Reasumując, skoro w latach 1992-1993 odliczała Pani odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową przed 31 maja 1992 roku w ramach wydatków na wkład budowlany oraz w latach 1995 -1999 w ramach specjalnej ulgi obowiązującej do 1999 roku przysługuje Pani prawo do korzystania z ulgi budowlanej, na zasadach praw nabytych, do końca 2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj