Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443/57/04
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443/57/04
Data
2004.06.28



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Sprzedaż opodatkowana i zwolniona od podatku


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
odliczenia


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie następujących kwestii dotyczących zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług:1.odliczanie częściowe podatku wg. art. 90 ust 1 – czy w stosunku do towarów i usług które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności , w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego , jak i czynności , w związku z którymi takie prawo nie przysługuje spółdzielnia może , w stosunku do faktur dotyczących działalności ogólnej zarządu stosować wskażniki wynikające z uchwały Rady Nadzorczej w sprawie podziału kosztów zarządu w 2004r.? Czy dla prac remontowych prowadzonych na budynku mieszkalno – usługowym można stosować wskaźniki powierzchniowe ? Zdaniem podatnika jest to forma odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami , w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego i nie trzeba stosować proporcji wg. art. 90 ust 3 i 4 . W przeciwnym wypadku – wg art. 90 ust 3 ? Forma protokołu obowiązuje tylko w przypadkach określonych w ust 8 , a dla podatników nie spełniających wymienionych w tym ustępie kryteriów uzgodnienie protokolarne nie jest potrzebne.2.umowa o przeniesienie własności odrębnej lokalu mieszkalnego ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wg. art. 146 ust 1 pkt 3c do dnia 31 grudnia 2007r. do tego typu czynności stosuje się stawkę podatku 0%. W przypadku , gdy przed 1 maja 2004r. wkłady budowlane zostały w całości , czy powstaje obowiązek wystawienia faktury i wykazania jej w rejestrze sprzedaży? Wg. podatnika nie ma takiej potrzeby z uwagi na niemożność określenia wartości sprzedaży netto która w tym przypadku wynosiłaby 0.3.Umowa o przeniesienia własności odrębnej lokalu innego niż mieszkalny np. garażu ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Czy również , w przypadku wniesienia całości wkładu przed 1 maja 2004r. , powstaje obowiązek podatkowy wystawienia faktury? Według podatnika podobnie jak dla lokali mieszkalnych nie ma potrzeby z uwagi na wartość sprzedaży netto =0.4.Powstanie obowiązku podatkowego wg. art. 19 ust 13 pkt 11 . Jak należny postąpić w sytuacji gdy członek spółdzielni zapłaci w danym miesiącu więcej niż wynosi jego wymiar opłat ? Czy nadwyżkę należy traktować jako zaliczkę w myśl art. 19 ust. 11 ? Uważamy że należy stosować art. 19 ust 13 pkt 11 uznając za sprzedaż tylko miesięczny wymiar opłat.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( Dz.U Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 02.06.2004r. ( data wpływu do tut. urzędu 04.06.2004r.) wyjaśnia :

1. zgodnie z art. 90 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U Nr 54 poz. 535) w stosunku towarów i usług , które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności , w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności , w związku z którymi takie prawo nie przysługuje , podatnik jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami , w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli natomiast nie będzie możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot , część kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu będzie można ustalić w oparciu o tzw. strukturę sprzedaży.- ( zgodnie z art. 90 ust 2, 3 -8 cyt ustawy ).Jednocześnie w odniesieniu do powyższych zasad odliczania częściowego kwoty podatku naliczonego będą miały zastosowanie przepisy przejściowe – art. 163 ustawy o VAT .Forma protokołu obowiązuje w przypadkach określonych w art. 90 ust 8 oraz ust 9 tj. gdy podatnik uzna , że kwota obrotu osiągnięta w 2003r. byłaby niereprezentatywna .

2 i 3 . Zgodnie z art. 146 ust 1 pkt 3c cyt. ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę 0% stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

Jednocześnie art. 153 ust 2 ustawy o Vat wskazuje iż przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach o których mow a w art. 29 ust 8 jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiła przed dniem 1 maja 2004r. Powyższy przepis dotyczy opodatkowania czynności ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu. Istotą czynności opodatkowanej ( dostawy ) jest ustanowienie prawa do lokalu .Jeżeli czynności ustanowienia prawa i zasiedlenia lokalu nastąpiła przed dniem 1 maja 2004r. to niezależnie od tego kiedy zostały wniesione opłaty bądź części wkładu budowlanego ( mieszkaniowego) , czynność ta nie jest opodatkowana ( nie stosuje się do niej przepisów ustawy).

4.Obowiązek podatkowy z tytułu czynności wykonywanych na rzec członków spółdzielni którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali , członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali , niebędących członkami spółdzielni (....). powstaje w chwili otrzymania całości lub części zapłaty , nie później niż z upływem terminu płatności – art. 19 ust 13 pkt 11 ustawy o Vat. W przypadku wpłaty zaliczek na poczet zobowiązań za przyszłe miesiące obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich otrzymania zgodnie z art. 19 ust 11 cyt. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj