Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PD III/415-56/04
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III/415-56/04
Data
2004.06.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
wycofanie oszczędności
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
  • czy wydatkowanie oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej częściowo na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup budynku mieszkalnego oraz częściowo na remont tego budynku lub
  • przeznaczenie całej kwoty wycofanych oszczędności na remont własnego budynku mieszkalnego

stanowić będzie realizację celów systematycznego oszczedzania w kasie mieszkaniowej?


Katalog celów systematycznego oszczędzania, określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Stosownie do ww. przepisu celami mieszkaniowymi, których sfinansowanie pozwoli zachować prawo do przedmiotowej ulgi, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Dla celów podatkowych ważne jest, aby pieniądze wycofane z kasy mieszkaniowej po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania zostały wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania do końca roku, w którym je wycofano. Przeznaczenie wycofanych z kasy mieszkaniowej pieniędzy po wyżej określonym terminie (nawet, gdy podatnik wydatkuje je zgodnie z celami wskazanymi w wyżej powołanym art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r.) będzie bowiem skutkowało utratą prawa do ulgi mieszkaniowej.

Odnosząc się do Pana pytań dotyczących prawidłowości wydatkowania kwot oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej po upływie określonego w umowie okresu oszczędzania (który zgodnie z opisem okoliczności będzie wynosił minimum 36 miesięcy) należy stwierdzić, że:

Ad 1) Zakup domu jednorodzinnego w roku 2004 ze środków bankowego kredytu hipotecznego (pod warunkiem, że dom zostanie zakupiony w celu zaspokojenia Państwa własnych potrzeb mieszkaniowych), a następnie przeznaczenie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej częściowo na spłatę tego kredytu oraz przeznaczenie pozostałej kwoty oszczędności na remont zakupionego domu (poza bieżącą jego konserwacją) – przy zastrzeżeniu, że wydatkowanie wycofanych oszczędności nastąpi do końca roku, w którym nastąpi ich wycofanie – należy uznać za spełnienie wymogów ustawy dotyczących realizacji celów systematycznego oszczędzania, pozwalających zachować prawo do ulgi podatkowej z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego nie precyzują, w jaki sposób udokumentować wydatkowanie wycofanych oszczędności zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. Na podstawie przedstawionych w Pana piśmie okoliczności można jedynie wskazać, iż wydatkowanie wycofanych kwot z kasy mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego w celu zakupu budynku mieszkalnego dokumentują w szczególności: umowa o kredyt kontraktowy oraz aneksy do tej umowy, dokument wskazujący termin wycofania zgromadzonych oszczędności z kasy mieszkaniowej, akt notarialny zakupu domu, umowa o kredyt hipoteczny zawarta z bankiem oraz dowody spłat zaciągniętego kredytu. Wydatkowanie kwot na remont domu można udokumentować np.: umowami, fakturami, rachunkami dotyczącymi zakupu materiałów budowlanych lub/i wykonawstwa prac remontowych.

Ad 2) Stosownie do wyżej cytowanego art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, zachowają Państwo prawo do dokonanych odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej również w przypadku wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej (w terminie do końca roku, w którym nastąpi wycofanie oszczędności) na remont budynku mieszkalnego, uprzednio zakupionego przez Podatników ze środków własnych (poza wydatkami na jego bieżącą konserwację i odnowienie).

Przy określeniu rodzaju wydatków na remont domu mieszkalnego można pomocniczo skorzystać z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788) w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy.

Do wydatków z tytułu remontu budynku mieszkalnego nie można jednak zaliczyć wydatków na remont lub budowę ogrodzenia, garażu wolnostojącego na terenie posesji lub zakupu kostki brukowej w celu zagospodarowania terenu przylegającego do budynku mieszkalnego.

W omawianym wypadku wydatkowanie wycofanych oszczędności zgodnie z celami systematycznego oszczędzania można udokumentować w szczególności: umową o kredyt kontraktowy oraz aneksami do tej umowy, dokumentem wskazującym termin wycofania zgromadzonych oszczędności z kasy mieszkaniowej, aktem własności remontowanego domu mieszkalnego, oraz np.: umowami, fakturami, rachunkami dotyczącymi zakupu materiałów budowlanych lub/i wykonawstwa prac remontowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj