Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-13/04
z 30 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-13/04
Data
2004.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie i montażu u klienta kominków. U kontrahentów zakupuje wkłady kominkowe a następnie w swoim warsztacie indywidualnie do każdego wkładu zgodnie z życzeniem klienta wykonuje kompletne obudowy kominkowe z granitu, marmuru, piaskowca i innych materiałów budowlanych. Następnie kompletne obudowy z wkładami grzejnymi montuje i podłącza do istniejących przewodów kominkowych w domu klienta. Finalnym wyrobem jest kompletny kominek wykorzystywany w celu ogrzewania w domu mieszkalnym. Według jakiej stawki podatku od towarów i usług (VAT) należy opodatkować wykonywane usługi?


Zgodnie z przepisami art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są, dla celów podatku VAT, na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 powyższej ustawy).brZasady określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie różnią się w tym zakresie od rozwiązań jakie obowiązywały na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem podobnie jak przed 1 maja 2004r. tak i obecnie, o tym czy wartość materiału może zostać wliczona do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana.
Zgodnie z wyrażoną opinią przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi wykonanie poszczególnych elementów kominka należy klasyfikować osobno.
Wymienione w piśmie Podatnika wyroby mieściły się w grupowaniach:
żeliwne wkłady kominkowe PKWiU 29.72.12-70.10 „Piece stałopalne, gdzie indziej niewymienione”,obrobione kamienie naturalne fasad kominków : piaskowca PKWiU 26.70.12-80.12 „Elementy kamienne obrobione z kamieni pozostałych – płytowe”, granitu PKWiU 26.70.12-80.12 „Elementy budowlane granitowe obrobione – płytowe”, marmuru PKWiU 26.70.11-00.12 „elementy budowlane marmurowe obrobione- płytowe”.
Ośrodek poinformował również, że montaż wyrobu wykonywany przez producenta nie podlega odrębnej klasyfikacji i mieści się w grupowaniu obejmującym dany wyrób.
Zgodnie z otrzymaną klasyfikacją montaż u klienta fasad kominków oraz podłączenie elementów grzejnych kominka do istniejącej instalacji kominowej,wykonywany przez podwykonawcę jest klasyfikowany w następującym grupowaniu PKWiU 45.25.62-00.90 „Roboty budowlane specjalistyczne pozostałe”.
Należy podkreślić, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności w świetle obowiązującej klasyfikacji.
Wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż i montaż kominków traktowana jest jako usługa. Wykonywanie tej usługi w ramach budownictwa mieszkaniowego uprawnia do stosowania stawki 7 proc. podatku od towarów i usług stosownie do przepisu art. 146 ust.1 pkt 2 i art.41 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).
Odnośnie stosowania unormowania zawartego w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy wyjaśniam, że:z treści art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) wynika, że stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy tj. dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego (przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów).
Unormowania zawarte w tym przepisie mogą być stosowane dopiero od dnia 1 stycznia 2008r., co wynika z art. 176 pkt 4 ustawy



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj