Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-46/04
z 15 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-46/04
Data
2004.06.15



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku


Pytanie podatnika
Czy na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. nr. 14 poz. 176 z późn.zm.) zwolnieniu z podatku podlegalaby ta część doplaty sfinansowana z zakladowego funduszu świadczeń socjalnych do wypoczynku zorganizowanego rownocześnie dla dzieci i rodziców w formie wczasow, która dotyczyłaby wypoczynku dzieci do 18 lat. Czy też zwolnieniu podlegalaby dopłata do wypoczynku - samodzielnego pobytu-dziecka bez rodzicow ?


Stosownie do przepisów art.21 ust.1 pkt 78 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) wolne od podatku są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii obozów i zimowisk, w tym również połączonych z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Warunkiem zastosowania zwolnienia jest więc:
1) wiek osób biorących udział w wypoczynku (wolne od podatku są te dopłaty które przeznaczone są na wypoczynek dzieci i młodzieży do lat 18),
2) zorganizowanie wypoczynku w jednej z czterech form (tj.wczasów, kolonii, obozów zimowisk) przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
3) udział zakładu pracy w finansowaniu (częściowej dopłacie) wypoczynku,
.4) źródło finansowania dopłaty:
-z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, niezależnie od ich wysokości,
-z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Ustawodawca w powyższych przepisach jasno precyzuje warunki, które muszą być spełnione, aby dopłata do wypoczynku dzieci była zwolniona od podatku. Dla zastosowania zwolnienia od podatku, nie jest więc istotne czy wypoczynek organizowany jest równocześnie dla dzieci i rodziców czy też samodzielnie dla dzieci

W przypadku więc podatnika wypoczynek w postaci wczasów, kolonii, obozów lub zimowisk, zorganizowany równocześnie dla dzieci i rodziców przez podmiot uprawniony do organizowania tego rodzaju imprez, daje podstawę do zwolnienia od podatku tylko dopłaty otrzymanej do wypoczynku dzieci ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj