Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TD-423-32/03
z 29 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
TD-423-32/03
Data
2003.12.29



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktor
koszty uzyskania przychodów
umowa faktoringu
uprawdopodobnienie nieściągalności
wierzytelność


Pytanie podatnika
1. Czy przelew wierzytelności dokonany w ramach umowy faktoringowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnej? 2. Czy scedowana powrotnie na faktora część wierzytelności nieściągalnej może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów faktoranta? 3. Czy koszty usług pomocniczych (badanie sytuacji ekonomicznej dłużników faktoringowych, widykacja należności) oraz koszty transferu walutowego, związane z usługą faktoringu, można uznać za koszty uzyskania przychodów faktoranta?


Ad. 1. Art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających temu podatkowi.

Istotą umowy faktoringu jest sprzedaż na rzecz banku lub innej wyspecjalizowanej jednostki finansowej za określoną cenę, wierzytelności pieniężnej przysługującej przedsiębiorcy wobec dłużnika. Nie ulega wątpliwości, że jeżeli umowa o przeniesienie wierzytelności zawarta jest w oparciu o przepisy art. 509 i nast. ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) i przybierze postać którejkolwiek z umów wymienionych w art. 1 wspomnianej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności umowy sprzedaży, powstaje obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednakże umowy faktoringu nie można zakwalifikować jako umowy sprzedaży.

Przedmiotem sprzedaży bowiem są rzeczy i prawa majątkowe - natomiast faktoring koncentruje się wyłącznie na wierzytelnościach. Ponadto celem faktora nie jest nabycie, jak w przypadku umowy sprzedaży, lecz odniesienie pewnej korzyści majątkowej wyrażającej się w wysokiej prowizji faktoringowej. Umowa faktoringu zawiera w sobie elementy różnych umów, jednakże nie jest umową jednorodną, tym samym nie można jej zakwalifikować jako umowy sprzedaży ani innej czynności cywilnoprawnej wymienionej w ustawie.

W związku z powyższym umowa faktoringu, jako nie wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych taksatywnie wymienionych w art. 1 powołanej wyżej ustawy nie jest przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ad. 2. W myśl ogólnej zasady określonej w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.

Zgodnie z przepisem art.16 ust. 1 pkt 25 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art.16 ust.2, czyli:



                      doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

                      Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
                      Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

                      Reklama

                      Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

                      czytaj

                      O nas

                      epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

                      czytaj

                      Regulamin

                      Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

                      czytaj