Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.III.443/23/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP.III.443/23/04
Data
2004.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
benzyna
paliwo
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
W swoim taborze samochodowym posiadam 2 autobusy Mercedes-Benz zarejestrowane do przewozu 21 osób. Samochody te posiadają homologację na samochody ciężarowe o ładowności 2280 kg i 3 miejsca. Istnieje natomiast niezgodność pomiędzy wyciągiem ze świadectwa homologacji a wpisami w dowodzie rejestracyjnym wynikająca z dokonanych przeze mnie zmian konstrukcyjnych w pojeździe. Zmiany są dopuszczone przez prawo a polegały na zamontowaniu dodatkowych siedzeń dla pasażerów. Zgodnie z art.88 ust.1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o których mowa w art.86 ust.3 i 5. Czytając następnie art.86 ust.5 mówiący, że dopuszczalna ładowność oraz ilość miejsc (siedzeń) określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji stwierdziłem, że samochód ten spełnia wymogi wzoru określonego w art.86 ust.3 i z tego tytułu przysługuje mi odliczenie VAT. Moje wątpliwości pojawiły się w związku z art86 ust.4 pkt 3 ustawy o VAT mówiącego, że prawo do odliczenia podatku naliczonego istnieje w stosunku do pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą – jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie. Z posiadanego przeze mnie wyciągu ze świadectwa homologacji nie wynika takie przeznaczenie tego samochodu mimo, że samochód zarejestrowany jest jako autobus. Spełniony jest natomiast wymóg stawiany dla innych pojazdów samochodowych dotyczący ładowności. Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w zakupionym oleju napędowym do napędu tego samochodu czy nie ?


Z dniem 01.05.2004r. weszła w życie ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535). Zgodnie z przepisem art. 88 ust.1 pkt 3 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art.86 ust.3 i 5. Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, że samochody posiadają świadectwa homologacji jako ciężarowe i spełniają wymogi zawarte we wzorze określonym w art.86 ust.3 zatem przysługuje odliczenie podatku od zakupionego paliwa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj