Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.III.443/19/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP.III.443/19/04
Data
2004.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
organ
organ administracji
organ administracji rządowej


Pytanie podatnika
Wnoszę o udzielenie informacji co do podpadania bądź wyłączenia Powiatowego Inspektoratu Weterynarii spod dyspozycji art.15 ust.6 ustawy z dnia 11.03.2004r., tj. podlegania bądź nie podlegania PIWet ustawie o podatku VAT w charakterze podatnika tego podatku wobec wejścia w życie art.15 ust.6 ustawy z dniem 01.05.2004r.


Z dniem 01.05.2004r. weszła w życie ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535). Zgodnie z przepisem art.15 ust.6 w/w ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powiatowy Lekarz Weterynarii jest organem administracji rządowej na obszarze powiatu i swoje zadania wykonuje przy pomocy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii zgodnie z art.5 ust.1 pkt 3 w związku z art.11 ust.2 ustawy z dnia 29.01.2004r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. Nr 33 poz.287). Powiatowy Lekarz Weterynarii jako organ władzy rządowej wykonujący swoje zadania przy pomocy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, a powołany na podstawie w/w ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej wchodzi w skład administracji publicznej. Zatem status i rola Powiatowego Inspektoratu Weterynarii wypełnia przesłanki zawarte w przepisie art.15 ust.6 ustawy o VAT i nie jest podatnikiem podatku VAT w zakresie naznaczonym tym przepisem.

Z powołanego przepisu art.15 ust.6 ustawy o VAT wynika, że wyłączenie z kręgu podatników VAT nie obejmuje czynności stanowiących realizację poszczególnych zadań PIWet na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Świadczone wówczas usługi weterynaryjne podlegają opodatkowaniu. Usługi te są ujęte w załączniku Nr 3 do ustawy pod poz.152 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku. Natomiast w rozporządzeniu z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz.970) w poz.17 załącznika Nr 1 obniżono stawkę podatku do wysokości 7% w zakresie usług badania zwierząt rzeźnych i mięsa, wykonywane przez lekarzy weterynarii.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj