Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim
I-PP/443-13/04/WS
z 24 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-PP/443-13/04/WS
Data
2004.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Podatnicy


Słowa kluczowe
Państwowa Inspekcja Weterynaryjna


Pytanie podatnika
Czy czynności (zadania ustawowo nałożone na Inspekcję Weterynarii) wykonywane przez Inspekcję Weterynarii jak i lekarzy weterynarii (niebędących pracownikami Inspekcji na zlecenie, pod nadzorem i w imieniu Inspekcji) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 30 kwietnia 2004 r. uzupełnione pismem z dnia 26 maja 2004 r. w sprawie udzielenia informacji odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną bądź w jej imieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrz. informuje :

Usługi weterynaryjne (PKWiU 85.2 ) należą do usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (ex 85 PKWiU). Na podstawie art. 41 ust. 2 i załącznika Nr 3 poz. 152 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej – wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku są opodatkowane w wysokości 7 %. Ponieważ zwolnieniu z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 i załącznika Nr 4 poz. 9 podlegają usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych, tak więc usługi weterynaryjne podlegają opodatkowaniu stawką 7 %.

Usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa, wykonywane przez lekarzy weterynarii podlegają natomiast opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki w wysokości 7 %, na podstawie § 5 ust. 1 i załącznika Nr 1 poz. 17 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970).

Przy świadczeniu tych usług mają jednak miejsce wyłączenia spod działania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Inspekcją kieruje Główny Lekarz Weterynarii będący centralnym organem administracji rządowej. Zadania Inspekcji wykonują m. in. wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii, które są państwowymi jednostkami budżetowymi.W związku z tym, w przypadku czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. 33, poz. 287) wykonywanych przez inspekcję weterynaryjną – nie jest ona podatnikiem podatku od towarów i usług (tj. nie ma obowiązku naliczania i zapłaty podatku należnego, składania deklaracji i prowadzenia ewidencji), w sytuacji gdy nie świadczy tych czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Na podstawie przepisów cyt. ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej powiatowy lekarz weterynarii, w warunkach określonych w art. 16 ustawy, może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do wykonywania niektórych czynności pomocniczych, niebędących pracownikami Inspekcji Weterynarii, do wykonywania określonych czynności. Wyznaczenie tych osób następuje zawsze w drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii określającej rodzaj i zakres czynności przekazanych do wykonania, a następnie poprzez zawarcie stosownej umowy.

W przypadku tych osób zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) wyraźnie rozróżnia źródła przychodów.
Wśród źródeł przychodów powołana ustawa z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 w ust. 1 wymienia m. in. działalność wykonywaną osobiście oraz pozarolniczą działalność gospodarczą.
Katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, zawiera art. 13 ustawy. Wśród nich w pkt 6, są również przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności (...).

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę całość uregulowań zawartych w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody osiągane z omawianego tytułu są kwalifikowane do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 1 , nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającymi wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W związku z tym wykonywanie czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej przez Inspekcję Weterynarii jak i przez wyznaczonych przez Inspekcję lekarzy weterynarii nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj