Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 440/96/31/IM/04
z 26 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 440/96/31/IM/04
Data
2004.04.26



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
odsetki od pożyczki
odsetki za zwłokę


Pytanie podatnika
Wątpliwości podatnika dotyczą:
1.Stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów spółki z tytułu naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od pożyczek udzielonych przez spółkę pracownikom,
2. Do jakiego momentu spółka jest obowiązana naliczyć odsetki od niespłaconych w terminie pożyczek i ujmować je jako sprzedaż zwolnioną w ewidencji prowadzonej dla celów podatku od towarów i usług, a także w miesięcznej deklaracji podatkowej VAT-7.


Udzielanie pożyczek jest usługą, której świadczenie podlega zwolnieniu przedmiotowemu od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) poz. 9 załącznika nr 2 powołanej ustawy zawierającego wykaz usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przedmiotowej sprawie powstanie obrotu z tytułu udzielonych pożyczek dotyczyć będzie należności pożyczkodawcy (wynagrodzenie), która powstaje zgodnie z zapisami umowy. Wystawienie dokumentu obciążeniowego jakim jest faktura VAT, powodować będzie obowiązek ujęcia obrotu z tego tytułu w deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc wykonania tego obrotu.
W przepisach o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym brak jest regulacji odnośnie nie ściągalnych należności. Pomimo, że takie regulacje są zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych – nie mogą być stosowane przez analogię w podatku od towarów i usług. W podatku od towarów i usług obrót nie podlega zmniejszeniu czy jakiejkolwiek korekcie z powodu uznania przez wierzyciela należności za nieściągalną.
Wobec powyższego w ocenie tut. organu podatkowego pożyczkodawca winien tak długo wykazywać obrót z tytułu należności z umowy pożyczki jak długo obciąża tymi należnościami pożyczkobiorcę. Tak wykazywany obrót należy ująć w deklaracji podatkowej VAT-7 w miesiącu powstania obowiązku podatkowego jako sprzedaż zwolnioną, a następnie rozliczyć zakupy zgodnie z art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Podsumowując powyższe stwierdza się, że zgodnie z art. 6 ust. 1 powołanej ustawy w przypadku usług pożyczki obowiązek podatkowy powstaje z momentem wykonania usługi tzn. otrzymania należnych odsetek lub upływu terminu zapłaty odsetek. Jeżeli wykonanie usługi powinno być udokumentowane fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7 dni od dnia wykonania usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj