Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US. VIII-436/1/04
z 7 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US. VIII-436/1/04
Data
2004.05.07



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
nabycie od podmiotu zagranicznego
podmiot zagraniczny
sprzedaż praw
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy umowa sprzedaży wierzytelności przysługujących kontrahentowi zagranicznemu zawarta poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w której nabywca ma miejsce zamieszkania (siedzibę) na terytorium RP podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z zapytaniem spółki z dnia 31.03.2004 r. (data wpływu 7.04.2004 r.) dotyczącym opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży wierzytelności, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu wyjaśnia:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że w dniu 4.06.2003 r. w Pradze (Czechy) została zawarta umowa sprzedaży wierzytelności przysługujących kontrahentowi zagranicznemu A. z siedzibą w M. (Słowacja) od spółki Q. w T. przy ul. M. Wierzytelności objęte tą umową powstały na wskutek dokonywanych przez spółkę Q. sp. z o.o. zakupów importowych blachy w kręgach od A. Nabywcą na podstawie ww. umowy przedmiotowych wierzytelności jest spółka H. w M. przy ul. W.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959, ze zm.), podatkowi podlegają czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanowisko spółki, iż nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży wierzytelności wykonywanych za granicą i zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej jest prawidłowe. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ww. ustawy stanowi ich wartość rynkowa. Prawidłowe jest również stanowisko spółki, iż w przypadku zawarcia umowy sprzedaży wierzytelności wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi cena zakupu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj