Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
NP-C/005-53/04
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-C/005-53/04
Data
2004.07.02



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
dostawa
działalność gospodarcza
grunty


Pytanie podatnika
Podatnik wraz z innymi członkami rodziny w dniu 25.03.2003r. nabył działkę 1.3942 ha - ziemia rolna. W sierpniu uległ zmianie status ziemi z rolnej na działki budowlane. Aktualnie współwłaściciele posiadają jeszcze trzy działki, a do tej pory sprzedano dziesięć działek. Czy w powyższej sytuacji dostawa pozostałych trzech działek ( gruntów budowlanych) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług po dniu 01 maja 2004r.?


Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określa, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. W świetle art. 2 pkt 6 ustawy o podatku VAT przez towary rozumie się także grunty. Aby dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być, w świetle obowiązujących przepisów, dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Jednak prawo podatkowe, w tym również przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie dają definicji pojęcia „ zamiar”. W każdym przypadku należy stwierdzić, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie. Ta intencja dokonywania tej czynności wielokrotnie winna być wykazana w chwili dokonywania tej czynności, a nie po jej zawarciu. Zatem, aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku wskazuje jednoznacznie na zamiar wykonywania czynności dostawy działek budowlanych ( gruntów budowlanych ) w sposób częstotliwy, w warunkach wskazujących, że działania te są czynione z zamiarem ich powtarzania ( kontynuowania ). Zatem, dokonywaną przez Podatnika dostawę gruntów budowlanych należy uznać, zgodnie z powołanym wyżej art. 15 ust. 2 ustawy, jako działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a Pana ( oraz ewentualnych współwłaścicieli ), z uwagi na jej prowadzenie należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług.

W myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 litera d) powołanej wyżej ustawy, zwolnień od podatku od towarów i usług, o których mowa w ust. 1 i ust. 9, nie stosuje się między innymi do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę. Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów, niezależnie od wielkości swoich obrotów są podatnikami podatku od towarów i usług i stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy o VAT obowiązani są przed dniem dokonania pierwszej dostawy gruntów, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami ustawy, dokonując po dniu 01 maja 2004r. dostaw gruntów przeznaczonych pod zabudowę, staje się Pan podatnikiem podatku od towarów i usług i od wymienionych czynności winien odprowadzać podatek VAT w wysokości 22% - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj