Interpretacja Urzędu Skarbowego w Śremie
PP/443-24/2004
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-24/2004
Data
2004.07.05



Autor
Urząd Skarbowy w Śremie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
koszt
powierzenie materiału
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy prawidłowym jest zaliczenie zakupu dodatkowego materiału do powierzonego - do usług na ruchomym majątku rzeczowym, czy też do dostawy wewnątrzwspólnotowej?


Ze stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi usługi na ruchomym majątku rzeczowym w rozumieniu przepisów art. 27 ust. 2 pkt 3 d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). Usługi te wykonywane są na podstawie umowy zawartej przez Podatnika w dniu 29.11.1996r. z firmą mającą siedzibę w Niemczech.

Przedmiotem tej umowy jest: 1) wykonywanie obić tapicerskich w ramach przetwarzania dostarczanych przez zleceniodawcę materiałów 2) możliwość ewentualnego zakupu materiałów przez Podatnika, po dokonaniu uzgodnień w tym zakresie ze zleceniodawcą.Podatnik kupuje więc część materiałów niezbędną do realizacji umowy od dostawców krajowych, w efekcie czego w niektórych przypadkach udział wartości materiału powierzonego w ogólnej wartości produktu wywożonego poza terytorium kraju (suma wartości materiału powierzonego, materiału zakupionego w kraju i wartości robocizny) nie jest dominujący.

Pytanie podatnika dotyczy kwestii: czy prawidłowym jest zaliczenie przedmiotowych czynności do usług na ruchomym majątku rzeczowym, czy też do dostawy wewnątrzwspólnotowej?

Zgodnie z art. 13 ust. 1 w/w ustawy przez wewnatrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, w określonych w ustawie warunkach (ust. 2-8).

Natomiast usługi na ruchomym majątku rzeczowym, to usługi mające na celu wytworzenie towarów z materiałów powierzonych. Wytworzenie towarów z materiałów powierzonych podatnikowi kwalifikuje się jako świadczenie usługi, a nie jako dostawę towaru.

Zdaniem tut. Organu podatkowego charakter usług świadczonych przez Spółdzielnię i warunki ich wykonywania określają zapisy umowy zawartej ze zleceniodawcą. Skoro z warunków umowy wynika możliwość zakupu przez Podatnika materiałów od dostawców krajowych, niezbędnego (oprócz materiału powierzonego) do wytworzenia żądanego towaru nie ma podstaw do wyłączenia zakupionego materiału z kosztu usługi i pozostawienia w nich wyłącznie robocizny.

W przypadku, gdy z punktu widzenia nabywcy świadczeniem głównym jest wykonanie usługi bez względu na jej poszczególne elementy (robociznę, dodatkowy materiał) możliwe jest wkalkulowanie kosztu materiałów w wartość świadczonej usługi jako całości, a tym samym zaliczenie przedmiotowych czynności do usług na ruchomym majątku rzeczowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj