Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-195/04
z 1 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-195/04
Data
2004.07.01



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
windykacja należności


Pytanie podatnika
Czy czynności windykacyjne podejmowane przez Spółkę wobec dłużników są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Spółka wnosząc zapytanie podniosła, iż świadczy usługi telewizji kablowej oraz jednocześnie we własnym zakresie podejmuje czynności windykacyjne, związane ze ściąganiem zaległych wpłat abonamentowych, kosztów wysłania upomnienia, kar za nieterminowy zwrot dekodera, kar za uszkodzony dekoder, opłat klauzulowych, opłat z tytułu rezygnacji z promocji i kosztów odsetek.

Wnioskująca prosi o wyjaśnienie, czy czynności windykacyjne podejmowane przez Nią wobec dłużników, polegające na pobieraniu wyżej wymienionych kwot, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

W przekonaniu Spółki, czynności windykacyjne nie wiążą się z jakimkolwiek świadczeniem usług ze strony Spółki na rzecz abonenta. Jak podnosi świadczenie usług nie może mieć miejsca bez ustalenia konsumenta, to jest podmiotu będącego beneficjentem danej usługi. Z tego też względu - w przekonaniu Podatnika - czynności windykacyjne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do regulacji zawartych w przepisach art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).

Zgodnie natomiast z przepisami art. 8 ust. 2 przywoływanej ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Wobec przytoczonego powyżej przepisu art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca2004 r., stwierdzić należy, iż nieodpłatnych oraz niewątpliwie związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa czynności windykacyjnych podejmowanych przez Spółkę wobec dłużników, nie należy traktować jako odpłatnego świadczenia usług.

W związku z powyższym wyżej omawiane czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj