Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/389/38/04
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/389/38/04
Data
2004.05.26



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura korygująca
zmiana przepisów
zmiana stanu prawnego
zwrot towarów


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy naliczać w sporządzanych fakturach korygujących, przy zwrocie towarów sprzedawanych przez Podatnika ze stawką 7% przed 1 maja 2004 r., a zwracanych po 1 maja 2004 r., w sytuacji, gdy w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku uległa zmianie z 7% na 22%.


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Ustęp 4 tego artykułu stanowi z kolei, że obrót zmniejsza się między innymi o wartość zwróconych towarów.
Zgodnie z § 19 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasady wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów, podatnik wystawia fakturę korygującą, która powinna zawierać co najmniej:

    1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
    2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    a. określone w § 12 ust. 1 pkt 1-3,
    b. nazwę towaru lub usługi objętych rabatem,
    3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;
    4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Zwrot towarów powoduje korektę sprzedaży, która została już dokonana, w stanie prawnym obowiązującym w momencie powstania obowiązku podatkowego, a zatem została opodatkowana podatkiem od towarów i usług według obowiązujących wówczas stawek.
Wystawiana w takim przypadku faktura korygująca odnosi się bezpośrednio do faktury dokumentującej sprzedaż towarów, które zostały zwrócone. Zatem zmniejszenie wartości sprzedaży i kwot podatku należnego winno nastąpić według cen jednostkowych oraz stawek podatku wynikających z faktury pierwotnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj