Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
US18/ZT/T/443-2/04/BP
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US18/ZT/T/443-2/04/BP
Data
2004.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik wyjaśnia , iż w dniu 28 grudnia 2003 r. zmarła jej matka prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą. Z tym dniem powyższa działalność została zamknięta. Do tego dnia zmarła prowadziła działalność, dokonując zarówno zakupów jak i sprzedaży towarów i usług. Do dnia 25 stycznia 2004 r. nie będzie rozstrzygnięta sprawa spadkowa, tak więc nie będzie prawnego spadkobiercy. Zadane pytanie brzmi: jak rozliczyć podatek od towarów i usług za grudzień 2003 r.?


Zgodnie z art. 97 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Jednocześnie, stosownie do postanowień art. 98 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz odpowiedzialności za długi spadkowe.

Jednocześnie, stosownie do postanowień art. 98 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz odpowiedzialności za długi spadkowe.

Jeżeli spadkodawca sprzedał towar bądź, wykonał usługi i w związku z tym wystawił faktury VAT, czyli powstało zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług to zgodnie z art. 97 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa spadkobierca przejmuje solidarnie z pozostałymi spadkobiercami przewidziane w przepisach prawa podatkowego obowiązkispadkodawcy.

Na podstawie art. 100 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa Urząd skarbowy, właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, orzeknie w odrębnej decyzji o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców.

Zgodnie z § 2 wyżej cytowanego artykułu w decyzji organ podatkowy określa wysokość zobowiązań spadkodawcy, o których mowa w art. 98 § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Termin płatności przez spadkobiercę zobowiązań, o których mowa w § 2, wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Zatem ewentualne odsetki byłyby naliczane w przypadku braku wpłaty od 15 dnia po otrzymaniu decyzji.

Ponadto Naczelnik Urzędu informuje, iż z zapytaniem jakie konsekwencje będą ponosić klienci którzy dokonali zakupów do dnia 28 grudnia 2003 r. jeśli skorzystają z odliczenia podatku od towarów i usług w deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7 za miesiąc grudzień 2003 r. powinny wystąpić do właściwego organu podatkowego osoby zainteresowane. Bowiem na podstawie art. 14 a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa , właściwy organ podatkowy pierwszej instancji jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jedynie na żądanie podatnika, płatnika lub inkasenta w ich indywidualnych sprawach.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny - powyższa interpretacja została dokonana w oparciu o przepisy obowiązujące do dnia 30.04.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj