Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
US III/415-17/04
z 19 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US III/415-17/04
Data
2004.03.19



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej w zakresie budownictwa (projektowo-wykonawczego) wydatku związanego z zakupem okularów do pracy przy komputerze.


W odpowiedzi na pismo Pana z dnia 12 marca 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej w zakresie budownictwa (projektowo-wykonawczego) wydatku związanego z zakupem okularów do pracy przy komputerze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia co następuje.

W świetle definicji kosztów uzyskania przychodów zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) podstawowym warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków ponoszonych przez podatnika jest istnienie bezpośredniego związku kosztu z prowadzoną działalnością gospodarczą.

O ile jednak istnienie tego związku jest warunkiem koniecznym przy kwalifikowaniu wydatku do kosztów, o tyle osiągnięcie skutku w postaci przychodu warunkiem takim nie jest. Oznacza to, że wydatek bezpośrednio związany z pozarolniczą działalnością gospodarczą będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów niezależnie od tego, czy spowodował osiągnięcie przychodu czy też nie, pod warunkiem jednak, że był poniesiony w tym celu i nie został z kosztów wyłączony – art. 23 ustawy.

Zaznaczyć należy, iż po to aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu, konieczne jest wskazanie przez podatnika istnienia związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a uzyskanym bądź spodziewanym przychodem, którego osiągnięcie jawi się jako normalne następstwo tego wydatku. Takiej oceny musi dokonać sam podatnik decydując się na poniesienie określonych kosztów bo to na nim w ostateczności spoczywa ciężar dowodu tego faktu, skoro wywodzi z niego określone skutki prawne w postaci zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Wydatek związany z zakupem okularów winien być potwierdzony dowodem, który będzie jednoznacznie świadczył o wykorzystaniu ich do pracy przy komputerze służącym prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie budownictwa (projektowo-wykonawczego).

Informacji tej udzielono w oparciu o stan faktyczny podany w powołanym na wstępie piśmie oraz stan prawny obowiązujący w dniu datowania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj