Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siemiatyczach
US.II.PP/443-4/46/04
z 3 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.II.PP/443-4/46/04
Data
2004.06.03



Autor
Urząd Skarbowy w Siemiatyczach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Uiszczanie podatku od towarów importowanych


Słowa kluczowe
import towarów
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Rolnik ryczałtowy nabył w dniu 28 kwietnia 2004 roku we Francji sieczkarnię. Dnia 1 maja 2004 roku przekroczył z w/w towarem granicę Polską. Podatnik pyta czy jest zobowiązany do zapłaty podatku czy też transakcja jest zwolniona.


W odpowiedzi na zapytanie złożone w tutejszym Urzędzie dnia 05.05.2004r., stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siemiatyczach informuje:

Z dniem 1 maja 2004 roku przepisy dotyczące podatku od towarów i usług zostały dostosowane do unijnych regulacji w zakresie podatku VAT. Zmiany te znalazły odzwierciedlenie w nowej ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT od 1 maja 2004r. jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, przez które rozumie się w myśl art. 9 ust. 1 cyt. ustawy o podatku VAT, nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W art. 10 cyt. ustawy przewidziano przypadki, których zaistnienie powoduje, że wewnątrzwspólnotowe nabycie nie występuje, a zatem nie zachodzi czynność podlegająca opodatkowaniu. Między innymi stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 lit. a) w związku z art. 10 ust. 2 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku, gdy dotyczy towarów nabywanych przez rolników ryczałtowych dla prowadzonej przez nich działalności rolniczej.

Z załączonych do pisma dokumentów wynika, że zakupu maszyny rolniczej we Francji dokonał Pan w dniu 28.04.2004 roku. Przedmiotowy towar do procedury wywozu zgłosił we francuskim urzędzie celnym w dniu 30.04.2004 roku.

W związku z tym jeżeli towar został sprzedany i wydany we Francji w kwietniu 2004 roku, co potwierdzone zostało wystawieniem faktury z datą kwietniową (we Francji wystąpił eksport tego towaru) to ta transakcja nie może zostać uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W tym przypadku znajdzie zastosowanie przepis art. 170 ust. 6 wymienionej ustawy w zakresie importu towarów. Wobec tego obowiązany jest Pan zgłosić się do Urzędu Celnego w Białymstoku celem dokonania zgłoszenia celnego towaru do procedury dopuszczenia do obrotu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj