Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-30/RD/04
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-30/RD/04
Data
2004.06.25



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
podatek od towarów i usług
stawki podatku
umowa agencyjna
umowa pośrednictwa
umowa zlecenia
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
W związku z wejściem w życie z dniem 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz 535), Spółka ma wątpliwości co do stosowania 0% stawki podatkowej w odniesieniu do usług pośrednictwa, usług agencyjnych związanych bezpośrednio z eksportem towarów m. in. do krajów Unii Europejskiej.


Odpowiadajac na zapytanie Spółki z dnia 21.04.2004 roku (wpływ do Urzędu 27.04.2004 roku), uzupełnione pismem z dnia 02.06.2004 roku, w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) dotyczącej opodatkowania usług bezpośrednio związanych z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów do państw członkowskich świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa i komisu, Naczelnik Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

Spółka informuje, że przedmiotem jej działalności, w ujęciu ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej do 30 kwietnia 2004 roku, były usługi pośrednictwa, agencyjne związane bezpośrednio z eksportem towarów m. in. do krajów Unii Europejskiej, które to na mocy obowiązującego od dnia 30.04.2004 r. zapisu § 52 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) opodatkowane były stawką 0%.

W związku z wejściem w życie z dniem 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz 535), Spółka ma wątpliwości co do stosowania 0% stawki podatkowej w odniesieniu do wymienionej wyżej kategorii usług bezpośrednio związanych z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Spółka uważa, że po 1 maja 2004 r. usługi te nie będą traktowane na równi z eksportem, co oznaczałoby konieczność zastosowania stawki opodatkowania w wysokości 22%.

Rozpatrując przedmiotowe zapytanie należy stwierdzić, że stosownie doart. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Zasady opodatkowania usług między podmiotami mającymi siedzibę w różnych państwach określają szczegółowe regulacje dotyczące miejsca powstania obowiązku podatkowego zawarte w art. 27 i 28 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywana niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), określił miejsce świadczenia usług, inne niż wskazane w art. 27 oraz art. 28 ust. 1-8 ustawy. Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia (opodatkowania) tych usług jest miejsce (kraj) dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z ust. 2 cytowanego paragrafu, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W związku z powyższym, w przypadku gdy, dostawca poda Spółce swój polski numer VAT UE – usługa pośrednictwa winna być opodatkowana w Polsce, wg. zasad określonych w art. 41 ust. 3 i art. 42 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli jednak dostawca nie poda Spółce numeru VAT UE wówczas miejscem świadczenia usługi będzie miejsce dokonania dostawy towaru (tj. kraje Unii).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj