Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-14/WJ/04
z 19 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-14/WJ/04
Data
2004.06.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kradzież składników majątkowych
środek trwały


Pytanie podatnika
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej niezamortyzowaną wartość skradzionych środków trwałych będących własnością firmy.


Pismem z dnia 18 maja 2004 roku, uzupełnionym pismem z dnia 15 czerwca 2004 roku, Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej niezamortyzowaną wartość skradzionych środków trwałych będących własnością firmy.

Stan faktyczny:Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i jest właścicielem Zakładu Przemysłu Mięsnego. W październiku 2003 roku w firmie dokonano włamania, w wyniku którego skradziono maszyny będące środkami trwałymi na łączną kwotę ok. 70.000zł.

Stanowisko podatnika:Według podatnika skoro do chwili obecnej nie zostały odzyskane skradzione maszyny, zatem pozostałą niezamortyzowaną wartość środków trwałych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu , po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisami art.23 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zmianami), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust.1 pkt.1. W związku z powyższym w przypadku kradzieży środków trwałych, do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć stratę stanowiącą niezamortyzowaną część ich wartości początkowej.

Należy przy tym pamiętać, iż w przypadku zaliczenia danego kosztu do kosztów uzyskania przychodu fakt ten należy odpowiednio udokumentować. W sytuacji kradzieży powinna ona zostać zgłoszona właściwemu organowi, natomiast straty winny być udokumentowane np. protokołami szkód potwierdzonymi przez te organy.

Ponadto nadmienia się, iż w przypadku wypłacenia przez firmę ubezpieczeniową odszkodowania za powstałe szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, przedmiotowe odszkodowanie zgodnie z art.14 ust.2 pkt 12 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy doliczyć do przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj