Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PP1/443-56-I/04
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443-56-I/04
Data
2004.07.02



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje


Słowa kluczowe
faktura VAT
miejsce wykonywania
podatek naliczony
pośrednictwo


Pytanie podatnika
1. Czy świadczone przez spółkę usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Czy na fakturze wystawianej kontrahentowi z Niemiec należy zamieścić adnotację wskazującą miejsce opodatkowania danej usługi oraz czy adnotacja ta ma być w języku polskim i niemieckim?
3. Czy podatek VAT zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup środków trwałych oraz zakup usług związanych z funkcjonowaniem firmy może być wykazany w deklaracji VAT-7 jako podatek do zwrotu na rachunek bankowy w związku ze świadczeniem przez spółkę ww usług?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku pismem z dnia 01 czerwca 2004 r. (data wpływu do Urzędu – 03.06.2004 r.), w sprawie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka świadczy na terenie kraju usługi pośrednictwa i rzeczoznawstwa na rzecz kontrahenta niemieckiego, które polegają na:

  1. utrzymywaniu i rozbudowywaniu kontaktów z polskimi dostawcami, mającym na celu zabezpieczenie płynnego przebiegu interesów i optymalizacji procedur,
  2. badaniu rynku zaopatrzenia w Polsce z założeniem znalezienia odpowiednich producentów,
  3. zbieraniu ofert dostawców,
  4. nadzorowaniu zgodnej z umową produkcji narzędzi i urządzeń produkcyjnych, jak również przygotowania wzorca wraz z raportem kontroli pierwszego wzorca,
  5. odwiedzaniu dostawców w razie wystąpienia takiej konieczności,
  6. składaniu raportów kontrahentowi niemieckiemu o sytuacji rynkowej,
  7. informowaniu o naruszeniach przemysłowych praw ochronnych kontrahenta i pomoc przy zabezpieczaniu jego praw,
  8. zatrudnianiu kolejnych pośredników

Ponadto nabywca usług podał świadczącemu usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec.

Z tytułu realizacji ww. zadań Podatnik otrzymuje określoną prowizję od wszystkich obrotów zrealizowanych na obszarze objętym umową oraz ryczałt na prowadzenie biura.

W związku z powyższym spółka wystąpiła z pytaniami dotyczącymi prowadzonej działalności:

  1. czy świadczone przez spółkę ww. usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  2. czy na fakturze wystawianej kontrahentowi z Niemiec należy zamieścić adnotację wskazującą miejsce opodatkowania danej usługi oraz czy adnotacja ta ma być w języku polskim i niemieckim,
  3. czy podatek VAT zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup środków trwałych oraz zakup usług związanych z funkcjonowaniem firmy np. usług parkingowych, księgowych, telekomunikacyjnych i innych, może być wykazany w deklaracji VAT-7 jako podatek do zwrotu na rachunek bankowy w związku ze świadczeniem przez spółkę ww. usług.

W przedmiotowej sprawie organ podatkowy stwierdza:
Zasadą ogólną, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług jest, iż miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania.

Zgodnie jednak z art. 27 ust. 3 ww. ustawy w przypadku usług, o których mowa w ust. 4 tj. m.in. prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) – z zastrzeżeniem ust. 2; dostarczania (oddelegowania) personelu; agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1-10, gdy są one świadczone na rzecz:
- podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Jeżeli zatem nabywca usługi jest podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium kraju, który zgodnie z powołanymi wyżej przepisami jest miejscem świadczenia tych usług to na nim spoczywa obowiązek obliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług.

Faktura wystawiona przez usługodawcę w przedmiotowej sytuacji musi spełniać wymogi określone w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), a w szczególności faktury te muszą zawierać informację, iż podatek rozlicza nabywca, zgodnie z ust. 15 wymienionego § 12. Przepis ten nie zabrania, aby informacja była sporządzona także w języku niemieckim. W ustawodawstwie unijnym problematyka wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur VAT uregulowana została w art. 22(3) i 22(a) VI Dyrektywy Rady z dn. 17.05.1977 r.

Jeżeli zatem na nabywcy usługi zgodnie z powołanymi wyżej przepisami spoczywa obowiązek obliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług, to usługodawcy zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług w Polsce lub importowanych do Polski, które zostały wykorzystane do czynności podatnika zrealizowanych (opodatkowanych) poza terytorium Polski, pod warunkiem iż:

  • kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, oraz
  • podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Jeżeli zatem usługi wykonywane przez spółkę, stanowiłyby czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przypadku gdyby miejscem opodatkowania był teren kraju, to prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje na mocy w/w artykułu 86 ust. 8 pkt 1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj